Nová moderní budova dětské léčebny, která poskytne veškerý komfort malým pacientům i jejich doprovodu, vznikne do konce příštího roku v Ostrově u Macochy. Její stavbu byla právě zahájena a přijde asi na 206 milionů korun. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je jednou ze tří léčebných ústavů tvořících příspěvkovou organizaci Jihomoravské dětské léčebny. V Ostrově u Macochy již zhruba 40 let úspěšně pomáhají dětem s chronickým onemocněním dýchacích cest, a to za využití zvláštní léčebné metody, tzv. speleoterapie, která jako přírodní zdroj využívá specifické klima v jeskyni.

 „Jako jediné pracoviště v republice využívá tato léčebna pro speleoterapii krasovou jeskyni, a to díky jejímu umístění v CHKO Moravský kras. Kapacitně již nevyhovující a doposud stále provizorní prostory tak nyní nahradí nová moderní budova. Ta spojí všechny provozy potřebné pro chod léčebny pod jednu střechu a rozšíří její kapacity,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Budoucí komplex čtyř vzájemně propojených budov v blízkosti Císařské jeskyně, kde speleoterapie probíhá, nabídne kromě ubytování pro dětské pacienty a jejich doprovod (celkem 78 lůžek) také jídelnu s vlastní kuchyní, tři školní třídy s družinou, zdravotnickou část a rehabilitační oblast s vnitřním bazénem, která bude částečně přístupná též veřejnosti. Samozřejmostí je i vybudování kvalitního zázemí pro personál. Komplex dále doplní dvě víceúčelová hřiště, arboretum s typickou místní flórou a stezka pro hippoterapii.

Budova má být současně šetrná ke svému okolí i k uživatelům, s nízkými provozními náklady, s využíváním obnovitelných zdrojů energie při provozu a téměř nulovou spotřebou.