V loňském roce se na jižní Moravě zvýšil odstřel téměř všech druhů zvěře, která ohrožuje obnovu suchem a kůrovcem poškozených lesů. Myslivci odstřelili za posledních pět let nejvíce daňků, muflonů a srnčí zvěře, jen o málo nižší než předloni byl odstřel jelenů. Souvisí to však i s tím, že stavy těchto druhů zvířat byly loni na jaře nejvyšší za pět let. Aby nehrozilo, že okusem extrémně poničí mladé sazenice a stromky, je potřeba stavy důsledně regulovat. Po předchozích letech intenzivního odlovu divočáků naopak zastřelili myslivci těchto zvířat nejméně za pět let, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Nejvíce zastřelili myslivci srnčí zvěře, a to přes 13.500 kusů, přičemž přes 13.000 se počty dostaly teprve o rok dříve. Jelenů, daňků a muflonů bylo dohromady uloveno zhruba 5300, o pět let dříve to bylo zhruba 3700. Kvůli těmto zvířatům musí lesníci často stavět oplocenky, což je jediná stoprocentní ochrana před okusem sazenic a mladých stromků.

Jak však upozorňují lesníci, sazenicím škodí i podrývání země divočáky, když hledají potravu. Kořeny ještě nejsou zdaleka tak hluboké a vyvinuté, aby podrývání přežily. Nicméně důsledným odlovem v předchozích letech se podařilo stavy na jižní Moravě snížit. Zatímco na jaře roku 2016 jich bylo 4156 kusů, loni na jaře 3761.

Statistický úřad eviduje i stavy zajíců, které byly loni na jaře za pět let nejvyšší a dosáhly hodnoty přes 47.000 kusů, zastřelených jich bylo loni přes 12.000. Stabilní jsou stavy bažantů, které se pohybují okolo 45.000. Jejich lov však loni výrazně poklesl na 69.000, zatímco v předchozích letech se pohyboval kolem 100.000 kusů.

Lesníci si také všimli změn v chování divoké zvěře v důsledku úhynu lesů. "Vykácením velkých ploch ztratila své přirozené úkryty a současně byla velmi často plašena a stresována masivní návštěvností lesů v období covidové pandemie. Zvěř tak ztratila během krátké doby své pastevní cykly a přirozené biorytmy," řekla mluvčí Lesů města Brna Monika Neshybová.