Olympijský festival v Brně navštívilo za 17 dní přes 50.000 lidí, největší zájem byl o sportoviště pro boby, saně či curling. V tiskové zprávě o tom informoval Český olympijský výbor. Festival se v Brně konal v době olympijských her potřetí, především dětem měl ukázat různé zimní sporty a dát jim možnost si je vyzkoušet. V brněnském areálu Nové Zbrojovky byly k dispozici ledové plochy, okruh pro běžkaře, malý skokanský můstek či curlingová dráha.

"I přes ztížené podmínky a nepříznivé prognózy, které přípravu festivalu předcházely, jsme věřili tomu, že je celospolečensky důležité tuto akci uskutečnit. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří do toho s námi šli. Zároveň už začínáme promýšlet Olympijský festival Paříž 2024 a věříme, že proběhne bez omezení," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Děti si Olympijský festival užívaly hlavně s hrací kartou, v rámci které pro ně bylo připraveno 17 stanovišť. Celkem bylo hracích karet vydáno 15.500 a počet načtených aktivit spojených s kartou přesáhl 100.000. Největší zájem byl o sportoviště pro boby, saně, curling či bruslení. Návštěvníci využívali i půjčovny sportovního vybavení. Běžky byly během 17 dní vypůjčeny 10.200krát a brusle 4200krát.

Do speciálních dopoledních programů se přihlásilo 8253 dětí z 270 mateřských, základních i středních škol a také oddílů a zájmových skupin. Pod dohledem instruktorů si žáci vyzkoušeli tři sporty, dozvěděli se více o olympijských hodnotách a setkali se s úspěšnými olympioniky.

"Vysoký zájem škol o sportovní programy nás příjemně překvapil. Termíny byly rychle zamluvené a každý den volali další a další učitelé, zda mohou ještě přijet. Z jejich zpětné vazby víme, že děti byly nadšené, řada z nich stála třeba úplně poprvé na bruslích," doplnil místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Po návratu z Pekingu zamířili do Brna například Šárka Pančochová, skokanky na lyžích s nejmladší účastnicí her Anežkou Indráčkovou, ženská hokejová reprezentace nebo manželé Paulovi. Sportoviště Olympijského festivalu otestovali také ambasador a krasobruslař Tomáš Verner, lezec Adam Ondra, šermíř Alexander Choupenitch, vodní slalomář Lukáš Rohan, sportovní střelci Jiří Lipták, David Kostelecký a Jakub Tomeček či biatlonisté Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup. Podpořit děti ve sportování dorazila i zraněná snowboardistka Eva Samková.