fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Ombudsman varuje před „samozvanými sankcemi“ jednotlivců vůči Rusům žijícím v ČR

bduwhd

Foto:

redakce (archiv)

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček varuje před možným vykořisťováním příchozích Ukrajinců a rovněž před „samozvanými sankcemi“ jednotlivců vůči Rusům žijícím v Česku, třeba v podobě omezení přístupu ke službám nebo nerovného zacházení v práci. Ombudsman to dnes uvedl na webu. Rusko minulý týden napadlo Ukrajinu, i do ČR z Ukrajiny míří uprchlíci. Jedna hotelová síť například přestala ubytovávat hosty z Ruska a Běloruska.

"Za poslední týden jsme u nás svědky opravdu nebývalé a obdivuhodné pomoci lidem v nouzi. Ochrana příchozích ale nesmí skončit udělením víza a poskytnutím ubytování. Jak vidíme, přicházejí především ženy a děti, tedy velmi zranitelné skupiny," uvedl ombudsman. Tito lidé podle něj často přišli bez prostředků, neumějí jazyk, nemají v ČR žádné kontakty. "To je velmi nebezpečná kombinace – takoví lidé se snadno mohou stát obětí vykořisťování nebo dokonce obchodu s lidmi," upozornil ombudsman. Ukrajinským příchozím chce proto jednoduchou formou předávat informace o zaměstnávání v Česku s upozorněním, že se lidé mohou obracet i na jeho kancelář.

Podle právničky Kanceláře veřejného ochránce práv Lindy Janků poskytuje příchozím základní ochranu už samotná registrace na oficiálních hotspotech v krajských městech. Lidé díky ní budou mít jistotu, že mají správně vyřízenou veškerou administrativu pro další pobyt v Česku. Po získání dlouhodobého víza se mohou obrátit také na Úřad práce a požádat o zprostředkování zaměstnání. "Rozhodně bych doporučila, aby práci hledali takto oficiální cestou přes Úřady práce nebo s pomocí zavedených neziskových organizací a vyhnuli se shánění výdělku přes neprověřené agentury nebo dokonce náhodné známé. Pokud už práci najdou vlastními silami, měli by vždy vyžadovat písemnou smlouvu a ověřit si, co přesně podepisují," uvedla Janků.

Veřejný ochránce práv dostal také podnět týkající se možného nerovného zacházení s občany Ruské federace. Podobné rozlišování mezi lidmi na základě jejich národnosti je podle ombudsmana nepřijatelné. "Jakkoliv chápu pocity a nálady občanů vyvolané agresivní válkou a utrpením nevinných lidí, snažme se vyvarovat vršení individuálních křivd na těch, kteří nenesou odpovědnost za kroky svého státu. Nikdo nesmí být diskriminován z důvodů své příslušnosti k národu nebo etnické menšině, pro své pohlaví, světový názor nebo náboženské přesvědčení. Takovýmto diskriminačním chováním bychom jen dále přispívali právě k utrpení nevinných lidí, kterému chceme za každou cenu zabránit," uvedl Křeček.

Český antidiskriminační zákon za diskriminaci označuje rozdílné zacházení s lidmi na základě přesně vyjmenovaných zakázaných důvodů. Mezi ně patří například etnický původ, věk, pohlaví, náboženské vyznání, sexuální orientace či zdravotní postižení – a také národnost. Zákon zároveň definuje oblasti, kde je diskriminace zakázaná, jako je zaměstnávání, zdravotní péče, zboží a služby, bydlení, vzdělávání.

Diskriminaci zapovídají i jiné normy. Podle zákoníku práce je například v zaměstnání zakázaná také diskriminace z důvodu politického smýšlení. Nenávistné projevy směřované proti příslušníkům národnostních menšin zase mohou být postihované mimo jiné jako přestupek proti občanskému soužití. Ani svoboda slova podle ombudsmana neplatí absolutně, kdy omezení nepřijatelných vyjádření nesmí přerůst v cenzuru. "Opatření přijímaná z pochopitelných důvodů proti šiřitelům nepravdivých prohlášení a tvrzení, která zatěžují veřejný prostor, se nesmí stát nástrojem pro cenzuru odlišných, byť právě nepopulárních názorů," uvedl ombudsman.

Tuzemští mobilní operátoři zablokovali v minulých dnech přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce. Vyhověli tak výzvě vlády a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru ČR. Již dříve české internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo osm jiných dezinformačních webů.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT