Sociální demokraté budou mít v únoru mimořádný sjezd v Hradci Králové, na kterém budou delegáti volit nové vedení. Je to důsledek propadu v loňských sněmovních volbách, ve kterých strana získala jen přes sedm procent.

Onderka byl osm let primátorem Brna a loni ve volbách do Sněmovny získal jeden ze dvou poslaneckých mandátů strany na jižní Moravě, přestože byl až na šestém místě. Na druhé místo za tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku ho dostaly preferenční hlasy.

Brněnská organizace vyzvala Onderku už na konci loňského roku, aby kandidoval do nejvyššího vedení strany. "Delegáty konference požádal o podporu na statutárního místopředsedu. Z 217 přítomných ho podpořilo 214 delegátů," uvedl Oliver Pospíšil, předseda brněnské organizace strany.

ČSSD byla v minulém volebním období nejsilnější parlamentní stranou, premiérem byl sociální demokrat Sobotka. Původně byl i volebním lídrem a předsedou strany, což se ale změnilo několik měsíců před volbami. V nich strana propadla a z 50 mandátů jí zůstalo pouze 15.

Podle dnešní tiskové zprávy, kterou ČSSD zveřejnila na oficiálních stránkách strany, chce zcela nová jednání o vládě. Navíc dnes nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše, důvodem je i to, že  Hnutí ANO s ČSSD nikdy nejednalo o personáliích nebo programu. Přesto se chce podílet na řešení současné situace.

„Naší zemi reálně hrozí, že se k moci dostane politické hnutí, které nerespektuje demokratické principy. ANO má sklony k autoritářství a cíleně usiluje o demontáž polistopadového ústavního systému. ČSSD má jako nejstarší demokratická strana v ČR povinností takovýmto snahám bránit,“ uvedl dnes statutární místopředseda strany Milan Chovanec.

Možnou alternativou současné situace by byly předčasné volby. „Ty jsou ale vždy signálem občanům, že se politici neumí nebo nechtějí dohodnout. ČSSD je proto připravena současnou patovou situaci odblokovat a zahájit zcela nová jednání o vytvoření koaliční vlády," odmítl Chovanec možnost mimořádných voleb.