V Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně se spojili odborníci různých oborů, aby posuzovali vhodnost takzvané cílené léčby pro část pacientů. Precizní molekulární onkologie umožňuje sestavit pacientovi léčbu na míru. Zástupci vedení to uvedli na dnešní tiskové konferenci, která předcházela prvnímu setkání komise pro precizní molekulární onkologii.

Členy týmu jsou kromě onkologa i patolog, molekulární biolog, klinický genetik, farmakolog či radiolog. Jejich setkání bude předcházet genomické vyšetření pacienta, při němž se analyzuje několik set až několik tisíc genů. "Podstatou vzniku onkologického onemocnění je mutace, kterou genomické vyšetření odhalí. Některé takto zmutované geny dokážeme cíleně určitou léčbou zablokovat," popsal člen komise Peter Grell.

Až dosud posuzovali vhodnost cílené léčby pouze onkologové mezi sebou. Přítomnost odborníků z jiných oborů má pomoci s odlišnými úhly pohledu na případ. "Zatímco onkolog řeší hlavně nádor, například molekulární biolog může přijít s léčbou, která se využívá při jiné nemoci, ale zatím se nevyužívala při onkologické léčbě," vysvětlil ředitel MOÚ Marek Svoboda.

Onkologové upozorňují na to, že takto zacílená léčba ale není vhodná pro všechny pacienty, stejně jako nemusí u všech zafungovat. Využívají ji zejména u pacientů, kteří už vyčerpali obvyklé způsoby léčby nebo kteří trpí vzácnými nebo neznámými druhy nádorů. Odhadují, že by ji mohlo využít asi 30 procent pacientů. U nich může například zlepšit prognózu dožití nebo zvýšit kvalitu jejich života.

"Díky tomu, že se v komisi sejdou odborníci z různých oborů, mohou například díky znalosti procesů na molekulární úrovni navrhnout léčbu pomocí léku, který zatím při takovéto diagnóze použit nebyl, ale mohl by pacientovi pomoci," uvedl Svoboda.

Komise je první svého druhu pro dospělé pacienty v Česku, u dětských pacientů už podobná komise funguje několik let v brněnské Dětské nemocnici.

Komise se zatím bude scházet jednou za měsíc a bude konzultovat jednotlivé případy. Od příštího roku chtějí v MOÚ zahájit akademickou klinickou studii Protarget, která se právě na cílenou léčbu rakoviny zaměřuje. Do ní by v brněnském ústavu mělo být v následujících třech letech zařazeno 300 pacientů, komise se tak bude nad jejich případy scházet i několikrát týdně.

"Předpokládáme, že přibližně třetina z nich bude schopna dostat cílenou léčbu, při níž bychom měli využít 23 léčiv. Cílem studie je popsat spektrum změn při cílené léčbě v porovnání se standardně léčenými pacienty," uvedla Jana Halámková z Kliniky komplexní onkologické péče.