Onkologický ústav v Brně plánuje za miliardu stavbu center pro lepší péči

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Masarykův onkologický ústav v Brně plánuje stavbu centra onkologické prevence a centra pro inovativní a podpůrnou péči za miliardu korun. Bude sloužit ke zlepšení péče a k prevenci vzniku nádorů, jejich návratu i k prevenci nežádoucích účinků léčby. Novinářům to řekl ředitel ústavu Marek Svoboda. Práce na obou centrech by měly být hotové v roce 2026. Stavbu zaplatí peníze z Národního plánu obnovy ČR. Ústav ročně eviduje 246.000 ošetření.

Centrum onkologické prevence vznikne v areálu bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici, který ústav získal od Jihomoravského kraje. Cílem je zvýšit kapacity ústavu a rozvíjet programy onkologické prevence, díky níž se předejde onkologickým nemocem nebo je lékaři včas zachytí. Součástí centra budou čtyři pracoviště, a to oddělení preventivních prohlídek, oddělení preventivního vyšetřování, oddělení preventivního poradenství a centrum genetické prevence. Ústav aktuálně dělá ročně kolem 50.000 preventivních vyšetření ročně, díky centru by se podle Svobody měla kapacita zvýšit asi o 30 procent.

Centrum pro inovativní a podpůrnou péči vznikne dostavbou Švejdova pavilonu a má být hotové v roce 2025. "Získáme nejen potřebné prostory pro rozvoj inovativní a podpůrné péče, ale i nový vstup do areálu od kruhového objezdu z Vaňkova náměstí," uvedl Svoboda. Podle něj ústav už služby, které budou v obou centrech, nyní v nějaké míře nabízí a má k tomu personál. Do nových center ale bude potřeba přijmout asi 50 zaměstnanců. Kromě nových zdravotníků chce ústav podle Svobody hledat také mezi studenty Masarykovy univerzity, a to například na Fakultě sportovních studií MUNI, kde studenti probírají anatomii, fyziologii a podobně. Podle Svobody by se hodili například pro poradenství.

Zdroj: 
čtk