Otevírat lidem kvalitní architekturu i nová témata. To je cíl festivalu Open House Brno 2023, který se letos zaměřil na roli žen v brněnské architektuře. Jednou z těch současných je Barbora Jenčková, které stojí za architektonickou konverzí areálu budov někdejších městských jatek. Tato i další budovy se zájemcům otevřou 13. a 14. května. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovali pořadatelé akce.

Brno se zapojilo do evropského projektu

Brněnský festival je také jediným zástupcem rodiny Open House v Česku, který se zapojil do projektu Open House Europe. Jeho cílem je popularizace architektury napříč Evropou. Projekt brněnské kultuře přinese 3,5 milionu korun v následujících třech letech.

Role žen v brněnské architektuře

„Na tváři Brna se v posledních 70 letech podílela řada výrazných tvůrkyň, přesto o nich veřejnost příliš neví a často jsou zastíněny svými mužskými kolegy. Letošní ročník festivalu proto věnujeme objevování staveb, jejich interiérů nebo proměn, pod kterými jsou podepsány právě ženy. Neoddělitelným tématem bude i hledání příčin, proč jsou pod stavbami podepsaní zejména mužští tvůrci, když na fakultách architektury tvoří většinu studujících ženy,“ upřesnila kreativní ředitelka Lucie Pešl Šilerová ze Spolku Kultura & Management.

Brno je součástí Open House Europe

Brněnský Open House je zároveň jedním z účastníků projektu Open House Europe. K jeho cílům patří rozvíjet veřejnou debatu o architektuře či posílit její pozitivní roli v proměnách měst, která v současnosti řeší sociální a environmentální výzvy.

Program postupně odkryjí na webu a sociálních sítích

Podrobnější program Open House Brno 2023 pořadatelé postupně odkryjí na webu www.openhousebrno.cz i sociálních sítích fb.com/openhousebrno a instagram.com /openhousebrno. Součástí festivalu bude také rozšířená podoba výstavy Architektky 60-80 a jedním z cílů výstavy i festivalu je nahlédnout tvorbu v období socialismu v realitě dané doby, ale bez ideologického nádechu a optikou tehdy aktivních, často začínajících tvůrkyň.

Uvítají dobrovolníky

I letos uvítají pořadatelé pomoc dobrovolníků, na kterých je nezisková akce postavena. Díky jejich práci a pomoci partnerů může program probíhat kompletně zdarma. Dobrovolníci se mohou hlásit na webu www.openhousebrno.cz. „Dobrovolnická práce při organizování festivalu nabízí možnost poznat nové přátele, podívat se na netradiční místa a v neposlední řadě udělat radost dalším lidem, našim návštěvníkům,“ dodala Pešl Šilerová. Díky nasazení 66 dobrovolníků zaznamenala festivalová místa loni bezmála 22 tisíc návštěv.

Akce patří do sítě světových metropolí

Otevřené budovy v Brně spadají pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.