Nové, moderní zázemí a vybavení, bezbariérové prostředí a potřebné sociální služby přinese připravovaná oprava hodonínského S-centra. Zlepší se především celková bezpečnost objektu tak, aby splňoval současné evakuační standardy, sníží se výrazně náklady na provoz. Domov v S-centru najde více než stovka seniorů. Ničivé tornádo poškodilo budovu domova pro seniory v červnu 2021, v tiskové zprávě o tom informoval hejtmanův mluvčí Petr Holeček.

Vedení kraje už má o podobě centra jasnou představu, ve středu byl architektonický projekt představen starostům a vedení krajských sociálních příspěvkových organizací.

„Vznikne v podstatě úplně nové S-centrum s daleko vyšším komfortem pro 120 klientů. Náklady na rekonstrukci se blíží necelé půl miliardě korun. Velkou část nákladů se kraji podařilo zajistit z dotačních zdrojů,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Probíhá zrychlené stavební řízení, se stavbou by se mohlo začít na přelomu února a března 2024

„Chceme celou stavbu stihnout nejpozději do podzimu 2025. Řešíme opravy, dispoziční změny, ale také provozní úspory. Využijeme dešťovou vodu a na střechu by měla přijít fotovoltaika,“ vysvětlil radní pro oblast investic Vladimír Šmerda (ODS).

Návrh modernizace celého objektu a nové řešení přilehlé zahrady jsou dílem společnosti Adam Rujbr Architects

V současné době probíhají v S-centru základní sanační práce a odvětrávání objektu, aby došlo ke snížení vlhkosti.  V okolí S-centra budou také opraveny a rozšířeny pojížděné plochy, parkovací stání. „Nově bude pro osoby s vysokou mírou podpory k dispozici 86 pokojů, z toho 34 dvoulůžkových a 42 jednolůžkových. Dále počítáme se čtyřmi jednolůžkovými pokoji pro odlehčovací službu, dvěma jednolůžkovými bariatrickými pokoji nebo samostatným pokojem přizpůsobeným pro paliativní péči,“ zmínila radní pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky Jana Leitnerová (Piráti).

V souvislosti s opravou S-centra Jihomoravský kraj ustoupí od záměru výstavby domova se zvláštním režimem v Rohatci

„Původně jsme uvažovali o úplně novém domově v Rohatci. Dokončili jsme proto projektování, ale ukázalo se, že náklady by byly opravdu extrémní a v tuto chvíli bychom nebyli schopni financovat dvě podobné investice ve stejné lokalitě,“ uzavřel Grolich.