Už několikrát někdo poškodil elektrické ohradníky a tři ovce roztrhali psi, řekl Peslar. Dosud podal sedm trestních oznámení na neznámého pachatele. Stránská skála mezi brněnskou Líšní a Slatinou je národní přírodní památkou, ovce pomáhají se spásáním.

Jde o stepní lokalitu známou především bohatým výskytem konikleců, spadá pod Správu chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Správa pastvu zajišťuje prostřednictvím smlouvy s vlastníkem ovcí. "Ovce v lokalitě pomáhají se spásáním, pokud by tam nebyly, museli bychom na sečení trávy najmout asi nějakou pracovní sílu s křovinořezy," řekl za správu Antonín Tůma.

Malé stádo ovcí pomáhá se spásáním asi pěti hektarů plochy už zhruba šest let. "Za tu dobu mi tři ovce roztrhal pes. Naposledy teď na konci dubna. Zůstala po ní dvě jehňata a není jisté, jestli přežijí," uvedl Peslar. Na neznámého pachatele podal trestní oznámení, v pořadí už sedmé. Trestní oznámení podával i v předchozích případech roztrhání ovce psem a poté, kdy kdosi rozstříhal elektrické ohradníky, odcizil baterie k nim nebo sekerou rozbil ovcím napajedlo. "Asi bych nespojoval to napadení ovcí psy s cíleným útokem, zřejmě šlo o nezodpovědnost majitele. Ale ty škody na ohradníku a bateriích a tak dále řeším poslední dva roky. Je to cílená činnost, před tím byl klid," uvedl majitel stáda.

Peslar už o přerušení pastvy informoval správu chráněné krajinné oblasti, podle něj se o tom ale ještě bude jednat. Půjde o to, za jakých podmínek dál pást a jestli vůbec dál pást ovce na Stránské skále.

Stránská skála je národní přírodní památkou od roku 1978, její plocha je necelých 16 hektarů. V lokalitě bylo objeveno množství zkamenělin, později tamní jeskyně sloužily i jako úkryt pravěkým kulturám. Útočiště na ní našla řada vzácných živočichů i rostlin. Dnes tento ostrov přírody leží mezi brněnskými čtvrtěmi Slatina a Líšeň, vápencový útes na konci kopcovitého hřbetu se vypíná nad areálem brněnského Zetoru. Vedle je brněnská spalovna, sousedí i s ploty zahrádkářské kolonie.