Ozimý ječmen je na jižní Moravě téměř sklizený a hektarový výnos 6,65 tuny patří k nejvyšším, které zemědělci v tomto kraji zaznamenali minimálně od roku 2010. Na poměry suché jižní Moravy je velmi vysoká i úroda nejpěstovanější plodiny, tedy ozimé pšenice. Hektarový výnos činí zatím 6,51 tuny, sklizena je z více než poloviny, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Dobrá úroda je daná letos tím, že na jižní Moravě panovalo vlhké a chladnější jaro, které umožnilo obilí narůst více než v předchozích letech, kdy bývalo jaro většinou sušší.

Sklizeň letos začala právě kvůli chladnějšími jaru a průměrnému červnu o něco později, ale suché a horké počasí posledních týdnů umožnilo plynule sklízet. Celkově je na jižní Moravě sklizeno obilí na více než polovině polí, oseto bylo 148.435 hektarů. Ze tří čtvrtin je sklizena také řepka, která se letos pěstovala na 31.759 hektarech. Její výnos odpovídá jihomoravskému průměru a činí 3,07 tuny z hektaru.

Lepší výnos než loni má zatím i jarní pšenice, stejně tak jarní ječmen a triticale, tedy kříženec pšenice a žita

Naopak hektarový výnos žita je zatím citelně nižší než v předchozích letech, a to 3,72 tuny. Loni to bylo 4,47 tuny, v roce 2020 dokonce téměř sedm tun. Rychlý průběh sklizně podle ministerstva patrně zpomalí tento týden, protože již dnes a především v dalších dnech se očekávají srážky a zemědělci tak nebudou moct vjet všude do polí.