Novou kavárnu se zastřešenou terasou a veřejnými toaletami má  brněnské Moravské náměstí. Zároveň začala fungovat i nová fontána, která má několik různých režimů. Mimo jiné může mít podobu velkého jezera, stříkat vodu tryskami nebo tvořit vodní mlhu pro ochlazení v horkých dnech.

Kavárna Parq s veřejnými toaletami bude v provozu denně od 8:00 do 22:00, nabízet bude drobné občerstvení, lehká jídla, nápoje, zmrzlinu i farmářské párky v rohlíku. „Na provozovatele kavárny jsme při výběru kladli vysoké nároky. Součástí kavárny jsou i veřejné toalety, které budou pro návštěvníky parku zdarma. Provozovatel kavárny plánuje zavést systém vratných kelímků, aby si lidé mohli brát nápoje s sebou do parku,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Autory podoby kavárny stejně jako celé obnovy parku jsou architekti z ateliéru Consequence forma architects

Podnik se 14 místy uvnitř a 70 venku umístili na konec okružní promenády pod starými stromy. Dominantou stavby je osmimetrová elipsa nazvaná Slunce, která podpírá střechu terasy a vznikla ve spolupráci architektů s umělcem Richardem Loskotem.

Celý park na Moravském náměstí podstoupil v loňském roce rozsáhlé úpravy za 132,5 milionu korun

Práce zahrnovaly vybudování technologie na zachycení dešťové vody, oživení zelených ploch, novou výsadbu, novou fontánu, herní prvky pro děti i vybudování kavárny. Loni v listopadu se sice park otevřel pro veřejnost, nebyla ale dostavěná kavárna a fontána s třicetimetrovým průměrem absolvovala v dubnu pouze testovací provoz. I teď ještě nově vysazenou zeleň v parku chrání dočasné ploty, zmizet by měly v průběhu léta, až se rostliny i trávník dostatečně uchytí.

Revitalizace zahrnovala také sanaci a zabezpečení podzemních prostor někdejšího Německého domu asi dva metry pod povrchem

Poblíž kavárny je pod dřevěným pódiem ukryté široké schodiště, které vede do čtyř klenutých prostor. „Budoucnost těchto prostor je v jednání. V úvahu připadá jejich zpřístupnění při mimořádných prohlídkách, případně pořádání menších kulturních akcí,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Městská část podle ní jedná z Turistickým informačním centrem nebo Muzeem města Brna.