U nemocnic bývá s parkováním problém. Domy by se daly využít v noci i pro rezidenty nebo jako park and ride (P+R), čili pro odstavení vozu a dojetí do centra mětskou hromadnou dopravou. Město pro zmapování možností parkování u nemocnic vypracuje komplexní materiál.

Zpracování materiálu dnes schválili radní, na starosti ho má Hladík. Spolupracovat na něm budou odbory dopravy, majetku, zdraví i investic.

Parkoviště by měla vzniknout u Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u svaté Anny, Masarykova onkologického ústavu, Vojenské nemocnice, Dětské nemocnice a u městem zřizované Úrazové nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří. "Dnes je situace taková, že žádné velkokapacitní parkoviště u nemocnic není, pouze Fakultní nemocnice Brno má v Bohunicích parkoviště na povrchu. V dohledné době několika let chceme zřídit parkovací domy u všech nemocnic," uvedl Hladík.

Podle něj nemusí být vždy investorem město. "Jde nám o to, abychom iniciovali a zajistili parkování u nemocnic. Chceme maximálně napomoct tomu, aby místa vznikla. Kde budeme investorem, tam se budeme snažit nastavit rozumný systém parkování," doplnil Hladík.

V Bohunicích by měl být dům s 500 místy, u Úrazové nemocnice s 220 místy. Město se také dohodlo s ministerstvem zdravotnictví, že postaví parkovací dům zhruba za 100 milionů v areálu Dětské nemocnice. Má tam být místo asi pro 300 aut, řidiči by za parkování platili pravděpodobně 20 korun za hodinu. Mluví se i o jeho využití rezidenty při parkování ve večerních hodinách.

Podle Hladíka by parkovací domy mohly sloužit v noci rezidentům obecně. Například v Bohunicích by jedna část mohla sloužit také jako P+R parkoviště. Na něm řidiči mohou nechat auto za menší poplatek a pokračovat hromadnou dopravou. Cílem park and ride parkovišť je dostat auta z centra.