Poskytovatelé péče pro postižené děti do sedmi let na jižní Moravě mohou od ledna rozšířit péči o dalších deset úvazků. Nyní v Jihomoravském kraji poskytuje péči asi 40 pracovníků, řekla mluvčí krajského úřadu Alena Knotková. Kraj podle ní navýší pro příští rok podporu do této oblasti z letošních 1,6 milionu korun odhadem až na 2,5 milionu Kč. Záležet ale bude i na příspěvku ze strany státu.

Podpora se týká poskytovatelů péče pro děti se zrakovým, mentálním, tělesným a kombinovaným postižením, pro neslyšící nebo autisty. "V kraji tuto sociální terénní službu poskytuje pět nestátních neziskových organizacích. Každá z nich si může polepšit až o dva nové úvazky," uvedla Knotková.

Kraj letos vyčlenil pro oblast 1,6 milionu Kč, pro příští rok odhaduje navýšení částky na dva až 2,5 milionu korun. "Teprve ale chystáme rozpočet na příští rok a také neznáme příspěvek z ministerstva práce a sociálních věcí na rok 2023. Jde o spolufinancování dotace z ministerstva z rozpočtu kraje," objasnila Knotková.

Navýšení úvazků na péči a podporu pro rodiny s dětmi s různými tipy postižení je pro kraj jednou z priorit, uvedla radní pro sociální oblast Jana Leitnerová (Piráti). "Jenom medicínská péče nestačí, má svoje limity a my musíme udělat maximum proto, aby rodiny mohly zůstat spolu v přirozeném domácím prostředí," řekla Leitnerová.

Podle ní dříve nebylo tolik možností terénních či ambulantních služeb a děti často byly v pobytových ústavních zařízeních. "Společnost se ale vyvíjí, dnes je naprosto běžné, že rodiny o děti s postižením chtějí pečovat doma, a my jim chceme poskytnout dostatečnou podporu," dodala Leitnerová.

Jihomoravský kraj dostal letos na sociální služby od ministerstva práce a sociálních věcí nejprve 1,7 miliardy korun, a poté dalších 300 milionů korun na dofinancování. Stovky milionů dává na tyto služby i kraj.

Na jižní Moravě je přes 400 sociálních služeb. Kraj má kolem 30 organizací v podobě domovů. Další organizace jsou měst a nevládního sektoru.