Už třetí rok rozdávají jihomoravští záchranáři zraněným a nemocným dětem plyšové pejsky Defíky, které mají nezletilým pacientům ulehčit komunikaci se zdravotníky. Ti jich rozdali už stovky a dnes převzali od Nadačního fondu jihomoravské záchranky dalších tisíc hraček. Loni záchranáři ošetřili přes osm tisíc pacientů ve věku do 18 let. Nejčastěji se jedná o úrazy, kolapsy, febrilní křeče, akutní zánět hrtanu, bolesti břicha, epilepsii a další zdravotní komplikace, řekla novinářům mluvčí záchranky Michaela Bothová, která je zároveň předsedkyní správní rady Nadačního fondu ZZS JMK.

Plyšová hračka ulehčuje malým pacientům trápení

Aby její kolegové aspoň trochu ulehčili menším dětem v těchto zátěžových situacích, vozí v sanitkách pejska záchranáře. „Jmenuje se Defík a může se s ním pochlubit pouze naše záchranka. Tuto plyšovou hračku, kterou můžeme nazvat jakousi psychologickou pomůckou, dáváme malým pacientům, aby zmírnila jejich bolest a stres při ošetřování. A někdy je třeba dát hračku i dítěti, které sice nepotřebuje naši péči, ale dostane plyšáka třeba v situaci, kdy se staráme o někoho z jeho blízkých. Snažíme se, aby celý proces přednemocniční neodkladné péče byl pro naše malé pacienty co nejméně bolestný a měl co nejmenší následky,“ vysvětlila ředitelka krajské záchranky Hana Albrechtová.

Pomohli i dvouletému Vašíkovi z Brněnska

Mezi stovky dětí, které dostaly Defíka, patří i dvouletý Vašík z Babic u Rosic na Brněnsku. „Devátého dubna dostal febrilní křeče, měl vysoké horečky a přestal dýchat. Volali jsme proto záchranku. Přijela k nám jedna posádka z Ivančic a další z Brna. Bylo to hodně rychlé, byli u nás během deseti minut. Když k nám přišli, tak se malý už probral. Poskytli mu první pomoc, dali mu léky, změřili a zkontrolovali životní funkce a jeli jsme sanitkou do Dětské nemocnice v Brně,“ popsala zpravodajskému portálu BRŇAN horké chvíle maminka Jana Urbánková.

Defíka dostal kluk později

Její syn dostal Defíka později, protože plyšáka dali záchranáři předchozímu malému pacientovi. „V sanitce při převozu pospával, jak dostal léky a předtím nedýchal. Všichni záchranáři se chovali jako ryzí profesionálové. Potom nás pozvali do Ivančic na záchranku, dali synovi pejska a ukázali nám sanitky, takže z toho měl malý velkou radost,“ usmívá se maminka Vašíka. Ten si i dnes v sídle záchranky v brněnských Bohunicích prohlédl sanitky a stejně jako další tři děti dostal od ředitelky Hany Albrechtové dárky.

Na nákup hraček přispěl kraj

Plyšovou hračku přitom pořád držel v ruce. V těchto dnech dorazila nová várka Defíků, celkem tisíc kusů za 181 500 korun. Fond je dnes slavnostně předal záchranářům. Užitečný projekt dlouhodobě podporují Jihomoravský kraj a město Brno. „Každý z nás rodičů by udělal cokoliv, aby podobné chvíle byly pro děti aspoň o trochu lehčí. A ukázalo se, že tato drobnost má obrovský smysl,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Kraj přispěl na nákup Defíků částkou 80 tisíc korun. Další peníze poslal brněnský magistrát a řada sponzorů.