Německý dům stál v prostoru dnešního náměstí od roku 1891. Byl postaven v historizujícím stylu podle návrhu berlínských architektů Hermanna Endeho a Wilhelma Böckmanna. Budova sloužila jako spolkový dům podobně jako český Besední dům. Byla střediskem brněnských Němců, konaly se zde výstavy, koncerty, plesy, oslavy, byla zde mimo jiné knihovna a kavárna. Dominantou Německého domu byl velký slavnostní sál pro téměř 2000 hostů.

V bojích o Brno v roce 1945 byl silně poškozen dělostřelbou a zničen požárem, jeho torzo pak bylo strženo. Dosud nebylo jasné, zda se z Německého domu něco dochovalo.

"Navrhl jsem průzkum s tím, že je pravděpodobné, že tam suterén stále je. Moje teorie se potvrdila. Když totiž zasypávali suterén Německého domu, tak pouze prorazili díru v klenbě a sypali do ní suť, dokud se otvor neucpal. Je vidět, že dům byl stavěn velmi poctivě, jediné poškození představují průrazy, které vznikly za účelem zasypání suterénu," uvedl odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda, který pro městskou část zpracoval plán průzkumných prací.

Dělníci se prokopali do zásobovacích prostor kuchyně, obtížně přístupné jsou tři místnosti, které ale ze dvou třetin vyplňuje suť. "V současné době známe výsledky pouze jedné sondy z plánovaných devíti. Až budeme mít výsledky kompletní, rozhodneme spolu s odborníky o dalším postupu. Pro bezpečnou realizaci parku bude klíčový posudek statika," uvedl starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS).

Průzkum bude pokračovat i v následujících měsících, práce by měly skončit v polovině března příštího roku. Pak by měla začít kompletní rekonstrukce parku na Moravském náměstí.