Policie na jihu Moravy vyšetřuje falšování ryzosti zlata

  • Foto

    PČR

Čtyři zaměstnanci jedné z firem, která se zabývá zpracováním a obchodováním se zlatem, do zlata podle policie přidávali levnější stříbro. Přišli si tak na více než 6,5 milionu korun. Případem se zabývají jihomoravští policisté. Zaměstnancům hrozí za zpronevěru a podvod v krajním případě až osm let vězení.

Zaměstnanci takto podle policie činili několik let. "Vše začalo neschválenými výpůjčkami peněz z firemní pokladny, které vraceli vždy jen na inventuru. Jenže to nebylo moc efektivní. Proto, aby peníze do pokladny nemuseli neustále vracet, začali vystavovat fiktivní faktury na nákup zlata, které však nikdy neproběhly," uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Aby zlato ve firmě nechybělo, doplňovali do zlata určeného ke zpracování podle policie stříbro, čímž výrazně snižovali jeho výslednou ryzost.

"Stříbro pochopitelně nakupovali za mnohem nižší částky, než byly vystavené faktury na nákup zlata. Rozdíl finančních prostředků si potom použili pro vlastní potřebu," uvedl Chaloupka.

Jedna zaměstnankyně je navíc podezřelá i z podvodu. Pro zákazníka zprostředkovávala nákup investičního zlata ve formě zlatých cihliček. Vybrala od něj více než dva miliony korun a ty si podle policie nechala pro sebe. Když už urgence zákazníka na dodání zlata začaly být podle policie neúnosné, využila svých kontaktu a oslovila spřízněnou společnost, aby jí dodala 20 zlatých cihliček s tím, že je zaplatí po jejich prodeji. Zlato sice předala zákazníkovi, neměla ale pak na úhradu vystavené faktury, protože peníze mezitím utratila.

Policejní vyšetřovatel podal v uplynulých dnech státnímu zástupci návrh na podání obžaloby ve věci. Zaměstnancům hrozí u soudu v krajním případě až osm let vězení.

Zdroj: 
čtk PČR