Policie na jihu Moravy za týden kontrol na hranicích zadržela 33 převaděčů

  • Foto

    redakce (MOŠ archiv)

Policie v Jihomoravském kraji za týden od zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zadržela 33 převaděčů a odhalila 996 migrantů. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Sedmadvacet bývalých česko-slovenských hraničních přechodů policie kontroluje od minulého čtvrtka kvůli zvýšené migraci, především Syřanů. Kontroly měly původně trvat do soboty 8. října, ve středu vláda schválila jejich prodloužení o dalších 20 dní.

Hranice se Slovenskem nelze překračovat nikde jinde než na bývalých hraničních přechodech. Policisté hlídají i takzvanou zelenou hranici. U zajištěných běženců policisté zjišťují, zda nejsou ozbrojeni, kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů. Následně je převážejí na nádraží, odkud migranti odjíždějí z ČR nebo pokračují k vyřízení svého pobytu na území Česka. Pro migranty je ČR vesměs tranzitní zemí, směřují zejména do Německa.

Kontroly začaly minulý čtvrtek. "Na dálnici, železnici, silničních přechodech či zelené hranici jsme během této doby zajistili 996 nelegálních migrantů většinou ze Sýrie," uvedl mluvčí. Doplnil, že 376 migrantům odepřeli vstup na české území, dalších 370 bylo vráceno zpět na Slovensko. "Mimo to se z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice zodpovídá 33 zadržených převaděčů," sdělil mluvčí.

Podle dostupných údajů policisté na celé délce hranice od počátku kontrol prověřili zhruba 170.000 lidí, odhalili přes 1400 migrantů a zajistili čtyři desítky převaděčů. Na Slovensko vrátili přes 450 migrantů a podmínky pro vstup podle nich nesplnilo kolem 530 lidí.

Dočasné kontroly na české hranici se Slovenskem budou stát policii za měsíc 110 milionů korun, vnitro bude chtít peníze z rozpočtové rezervy. Poslancům z bezpečnostního výboru to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Policisté dosud zadrželi podle policejního prezidenta Martina Vondráška 41 převaděčů, čelí trestnímu řízení. V největším počtu jsou podle něho z Ukrajiny, dále z Česka, Sýrie, Moldavska a Gruzie.

Zdroj: 
čtk; PČR