Brněnská ODS drží post primátorky, který bude chtít Markéta Vaňková obhájit. Do voleb však nepůjde na půdorysu vládní koalice SPOLU s lidovci a TOP 09, ale jen se druhou jmenovanou stranou.

„S partnery projektu SPOLU jsme jednali, jako smysluplný, kompromisní a vzájemně tolerantní nám nakonec vyšel dvojblok ODS/TOP09. Třetí strana SPOLU má v Brně lídra, který se netají vlastní vizí a ambicemi, a proto jsme usoudili, že společný tým neutvoříme. Tento postoj respektujeme a jsme rádi, že voliči budou mít na výběr,“ naráží primátorka Markéta Vaňková na ambice jejího prvního náměstka Petra Hladíka z KDU-ČSL. Přitom se stávající brněnská koalice chlubí celou řadou výsledků a velká část je z pera jejího prvního náměstka.

A právě lidovci utvoří koalici s hnutím STAN. „Rozumíme si programově i tak, že vnímáme politiku jako službu lidem. Mezi našimi členy je řada úspěšných starostů a místostarostů a dalších občansky aktivních lidí, kteří dennodenně pomáhají řešit problémy ve svých městských částech,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN Petr Hladík.

S ODS se prý rozcházejí třeba v řešení bytové politiky, energetické soběstačnosti Brna nebo ochraně památek. „Tak jsme se domluvili, že se vzájemně utkáme ve volbách,“ dodal Hladík.

Předseda brněnské organizace TOP 09 Tomáš Aberl potvrdil, že jednali s oběma partnery z koalice SPOLU, ale nakonec se rozhodli jen pro ODS. Ohledně načasování vytvoření pravicového dvojbloku soudí, že není na co čekat. „Musíme sladit společný program, se kterým máme ambici vyhrát volby,“ netají se tahem na branku Tomáš Aberl.

Podle primátorky Vaňkové se s TOP 09 shodli například v otázce bydlení pro Brňany. „Jednak by měla pokračovat spolupráce se soukromými investory při přípravě jejich projektů, což umožní, aby vznikalo až 2000 bytů ročně včetně potřebné občanské vybavenosti, jednak chceme naplno rozjet městem iniciované družstevní bydlení,“ upřesnila Vaňková.

Se všemi relevantními demokratickými politickými subjekty jednali i Starostové a nezávislí (STAN). A nakonec si jako partnery vybrali právě lidovce, přestože loni před parlamentními volbami uzavřeli koalici s Piráty.

„Koalice s Piráty byl projekt výhradně pro parlamentní volby, který byl od počátku komunikován vůči členské základně tak, že nemá žádný vliv na uzavírání koalic pro nadcházející komunální volby. V rámci města Brna nás s KDU-ČSL pojí programová a lidská blízkost,“ vysvětlil předseda brněnského sdružení STAN a starosta Tuřan Radomír Vondra s tím, že jsou s lidovci předběžně dohodnutí i na podobě kandidátky. V jejím čele STAN podporuje Petra Hladíka jako lídra.

„Jeho práci hodnotím kladně. Vnímám ho jako velmi pracovitého člověka, kterému není rozvoj Brna lhostejný. Na kandidátce budou také mimo jiných naši úspěšní starostové, místostarostové a radní. Pořadí na kandidátce není zatím stanoveno,“ uvedl Vondra s tím, že na společné kandidátce bude také Irena Matonohová, která je podle něj úspěšnou radní.

A společný postup zřejmě zvolí i zástupci levicově-liberálního spektra. Spolupředseda brněnské organizace Strany zelených David Oplatek zpravodajskému portálu BRŇAN potvrdil, že proběhlo úvodní setkání lidí z vedení brněnských Pirátů, Žít Brna a Zelených.

„Za Zelené mohu potvrdit zájem jednat o liberální (ne nutně jen levicové) kandidátce. Věříme, že pokud by se takový subjekt podařilo sestavit, bude mít velkou šanci v podzimních volbách uspět a promluvit do podoby vedení Brna. Protože v tuto chvíli není definitivně jasné, kdo všechno se bude ucházet o volební hlasy Brňanek a Brňanů, nelze říct, s kým vším bychom chtěli uzavírat koalici. Mohu ale ujistit, že komunisté ani okamurovci mezi naše potenciální koaliční partnery nepatří,“ sdělil Oplatek.

Kamenem úrazu by ale mohl být někdejší lídr Žít Brno a pozdější náměstek primátora Matěj Hollan. Ten však na otázky k letošním komunálním volbám neodpověděl.

Po debaklu v loňských parlamentních volbách by měla jít do komunálních voleb naopak samostatně sociální demokracie, kterou nyní coby předseda brněnské organizace vede bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl. Ten by se měl o pozici volebního lídra utkat s nynějším náměstkem primátorky Jiřím Olivou, s nímž má nastavenou výbornou spolupráci.

„Chceme to stavět jen na naší straně, je to hlavně o jménech a osobnostech. Snažím se poskládat dobrý tým, s nímž chci skončit na stupních vítězů. Mám příslib deseti starostů, jejichž schopnosti chceme nabídnout ve prospěch městských částí. Máme starosty, kteří ve volbách získávají 20 až 30 procent hlasů,“ uvedl Tomáš Kratochvíl s tím, že po volbách chtějí být dobří a předvídatelní partneři pro vytvoření případné koalice.

Piráti ani Žít Brno se k otázkám k vytvoření případné koalice nevyjádřili. A ke komunálním volbám v Brně nepřišly odpovědi ani od hnutí ANO, ani od poslankyně a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové, o níž se spekuluje jako o možné kandidátce hnutí ANO na primátorku.

Na zaslané dotazy nereagoval ani bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, jenž v minulosti kvůli korupční kauze Stoka, kterou stále projednává krajský soud, z ANO vystoupil. I o něm se totiž v politickém zákulisí mluvilo s tím, že by mohl stát v čele liberálního uskupení a pokusit se o návrat na magistrát.