Pomoc seniorům, handicapovaným či uprchlíkům nebo také ve vesnicích zasažených tornádem si mohou lidé vyzkoušet při Dnech dobrovolnictví. Začínají dnes a potrvají do 29. dubna. Nabídnou stovky akcí v šesti krajích – Jihomoravském, Zlínském, Moravskoslezském, Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském. Oznámili to organizátoři Dnů dobrovolnictví.

Nabídka akcí je velmi pestrá

Nabídka akcí bude velmi pestrá. Často se mohou lidé zúčastnit třeba dobrovolnické práce v centrech pro seniory a handicapované, kde se budou podílet na aktivitách pro klienty center nebo například na práci se dřevem v dílně pro mladé lidi s handicapem. Mohou ale také nahlédnout do práce v hospicu, setkat se s uprchlíky z Ukrajiny nebo předčítat pacientům v nemocnicích.

Budou zkrášlovat veřejný prostor

Část akcí je zaměřena na zkrášlování veřejného prostoru. Lidé tak mohou pomoci s údržbou v obcích zasažených tornádem nebo s úklidem okolo řek. K účasti na jednotlivých akcích se mohou zájemci přihlásit na webu Dnydobrovolnictvi.cz. V programu pro každý ze zúčastněných krajů najdou u každé akce odkaz pro rezervaci místa i kontakt na konkrétního organizátora.

Práce dobrovolníků je důležitá

Důležitost dobrovolnické práce se v posledních letech podle pořadatelů Dnů dobrovolnictví projevila za pandemie covidu-19, při živelních pohromách, jako bylo třeba tornádo v roce 2021, nebo v poslední době kvůli válce na Ukrajině a následujícímu příchodu lidí prchajících před válkou do Česka. „Události posledních let ukazují, že dobrovolnictví se v krizi stává nepostradatelným. A významně tak doplňuje pomoc od státu a dalších subjektů,“ uvedla ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Jihomoravského kraje Kateřina Petrášová.