Podvyživené a vážně popálené kotě Jiřinka, které se našlo den po Novém roce v brněnském Starém Lískovci, už má nový domov. Zvířátko si zranění nemohlo způsobit samo a Charitativní kočičí spolek Kryšpín podal trestní oznámení za týrání zvířete. Za informace vedoucí k usvědčení pachatele policií nabízí spolek odměnu 70 tisíc korun. Nabídka platí do konce března, upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN, který o případu již informoval, předsedkyně spolku Lenka Němcová.

Tyranům hrozí až šest let natvrdo

Kotěte se ujal Azyl Jiřina Skoumalová, který zařídil léčbu i rekonvalescenci, a v neděli odjelo do nového domova. „Když jsme se dozvěděli o týraném koťátku, bylo nám do pláče. Pak přišel vztek a následovalo odhodlání toho, kdo to udělal, dohnat před soud a spravedlivě potrestat,“ zdůraznila Němcová. Trestní oznámení na neznámého pachatele bylo podáno 11. ledna. Pokud se podaří tyrany dopadnout, hrozí jim až 6 let vězení.

Zlomený ocásek, spálené tlapky

Koťátko si přitom muselo projít peklem. „Nevím, čím vším si tato malá kočičí holčička musela projít, ale nic pěkného to nebylo. Uzlíček plný bolestí, zlomený ocásek, který již odumírá, dehydrovaná, hladová, kost a kůže, sotva dýchá. Všechny polštářky na tlapkách má spálené, na srsti zbytky vosku,“ napsala o zvířátku Jiřina Skoumalová.

Policie případ týrání zvířete vyšetřuje

Na základě trestního oznámení zahájila policie intenzivní vyšetřování. Charitativní kočičí spolek je o postupu informován, ale do uzavření vyšetřování není možné podávat žádné informace. „V době nálezu mělo kotě asi 7 týdnů a 550 gramů. Stále hledáme svědky, kteří by nám pomohli usvědčit pachatele, a do 31. 3. 2024 nabízíme odměnu 70.000 korun,“ prosí o pomoc spolek. Kdo něco ví, ať napíše spolku Kryšpín zprávu na Facebook nebo na e-mail spolek-kryspin@email.cz. Svědkům zaručují anonymitu.

Kotě se postupně zotavuje

Podle veterinářky si kočička zranění rozhodně nezpůsobila bez něčího přičinění. Jde jednoznačně o týrání zvířete. Od své hospitalizace na Veterinární klinice v Letovicích ušla Jiřinka velký kus cesty. Nejdřív musela nabrat síly, aby mohla podstoupit amputaci zlomeného ocásku, který nebylo možné zachránit. Zahojit tlapky a upálené ouško se podařilo pomocí Višněvského balzámu, duši postupně hojí čas. Do Azylu Jiřina Skoumalová byla Jiřinka převezena začátkem února a zde pokračovala v rekonvalescenci a hojení naštíplé loketní kosti, kterou nebylo možno operovat a musela se sama svalovinou zapouzdřit. „Jiřinka vše zvládala a zvládá na jedničku s hvězdičkou,“ neskrývá radost Lenka Němcová.

Lidé poslali peníze na léčbu

„Ve všem tom příšerném, co se stalo, jsem nadšená z postupu policie, která odvádí skvělou práci, a z velkého množství lidí, kteří nám chtějí pomoci. Na odměnu za nalezení pachatele se složilo samo od sebe několik dárců, aniž jsme o peníze žádali. Taky na léčbu Jiřinky, která stála přes 12 tisíc, poslali lidé velké množství peněz, aniž by je o to někdo žádal. Prostě chtěli pomoci,“ popsala Němcová.

Jiřinku si odvezl domů Jiří

Podle ní Jiřince nabídl domov jeden z jejích zachránců. Jiří Aberle byl tím, který 3. ledna reagoval na výzvu Jiřiny Skoumalové a akutně převezl kotě z Brna na hospitalizaci do Letovic. „Poté její osud sledoval, navštěvoval ji v útulku, slovo dalo slovo a nejlepší adoptivní rodiče byli na světě. Od 10. března má Jiřinka u něj, jeho paní a kocoura Ronyho nový milující domov,“ dodala předsedkyně kočičího spolku.