Zástupci pořádajícího Svazu vinařů dnes v sále brněnské hvězdárny vyhlásí vítěze 22. ročníku soutěže Vinařství roku. Absolutním vítězem soutěže se stane jeden z devíti finalistů ze tří kategorií, vyhlášení budou i vítězové jednotlivých kategorií.

Vinařství se do kategorií dělí podle objemu roční produkce vína, z každé jsou tři finalisté. V kategorii malá vinařství, tedy firmy s produkcí do 50.000 litrů za rok, soupeří Vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu na Znojemsku, Vinařství Václav z Hustopečí na Břeclavsku a Vinařství Válka z Nosislavi na Brněnsku.

Ze středně velkých firem s produkcí do 250.000 litrů za rok postoupila do finále vinařství Kolby z Pouzdřan na Břeclavsku, Sonberk z Popic na Břeclavsku a Thaya vinařství z Havraníků na Znojemsku.

V kategorii největších podniků, které vyprodukují nad 250.000 litrů ročně, porota nejvýše hodnotila Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice z Břeclavska, Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Hodonínsku a Vinařství Vladimír Tetur z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

Loni zvítězilo Víno Kadrnka z Březí u Mikulova z kategorie malých vinařství. Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.