Poslední domácí zápas před play off sehraje Kometa dnes se Spartou

Zápas bude mít obrovský náboj. Tak tomu mezi těmito soupeři je vždycky, tentokrát však jde Spartě o udržení místa v tabulce, zaručující předkolo play off. Kometa zase potřebuje k jistotě první šestky z posledních dvou zápasů aspoň bod.

  • Foto

    ilustrační, HC Kometa

Kometa odehrála své poslední v neděli 3. března s libereckými Bílými Tygry. Po obětavém výkonu, spolehlivých zákrocích brankáře Karla Vejmelky a rozhodujícím gólu oslavence Petra Holíka si Brňané odvezli do Brna další dva důležité body po vítězství 3:2 v prodloužení. Z posledních sedmi utkání mají modrobílí na kontě skvělých šest výher, podlehli pouze Hradci Králové.

Hlavním tahounem brněnské ofenzivy je šikovný útočník Petr Holík, který zakončí základní část s bilancí více než jednoho bodu na zápas. Již teď si jich totiž připsal 53. Šestnáct gólů sám vstřelil, u dalších 37 pak asistoval, to z něj činí nejlepšího nahrávače ligy. V celkovém bodování pak drží třetí příčku. Nejlepším střelcem týmu zůstává americký kanonýr Peter Mueller s 23 přesnými zásahy, který však několik posledních zápasů vynechal kvůli nemoci. Kometa se může spolehnout na své dva brankáře. Marek Čiliak drží po návratu do Brna úspěšnost zákroků na více než 94 %. Karel Vejmelka, který odchytal 30 zápasů, pak na 91,66 %. 

Pražané mají za sebou nedělní velmi důležité utkání proti Litvínovu o postavení v desítce, které na svém ledě dokázali ovládnout poměrem 5:3. Důležitými momenty byl gól Jiřího Černocha sekundu před koncem druhé části a přesný zásah Jiřího Smejkala v oslabení po neuznaném gólu soupeře. S Kometou se Sparta v sezóně utkala třikrát. Z devíti možných bodů si připsala pět po výhře v základní hrací době, vítězství po prodloužení a domácí prohře.

Nejčastěji bodujícím hokejistou a zároveň nejlepším střelcem pražské Sparty je její dlouholetá opora Lukáš Pech s 33 kanadskými body (14+19). Následují jej útočník Michal Forman (8+20) a také kanadský obránce Jérémie Blain (11+12), který je, poněkud nestandardně, druhým nejlepším střelcem týmu. Jasnou brankářskou jedničkou Sparty je Matěj Machovský, který se do brány postavil v 43 případech. V průměru obdrží 2,42 gólu na zápas s úspěšností zákroků 91,93 %.

Není pochyb o tom, že v úterý čeká na Kometu třaskavá bitva s velkým rivalem. „Se Spartou mají zápasy vždycky velký náboj. Navíc oba týmy mají stále o co hrát. Také nemáme nic jistého a diváme se především na sebe. Chceme potvrdit účast v šestce," říká asistent hlavního kouče Lubomír Oslizlo.

„V Liberci nebyla změna na brankářském postu vynucená, do brány šel podle plánu Karel Vejmelka. Marek Čiliak měl původně jet jako dvojka, ale nechali jsme ho doma. Má lehčí virozu a chceme, aby se doléčil. Se Spartou je tak možné, že nastoupí znovu Karel Vejmelka a Marek Čiliak dostane volno. Na marodce je také trenér Kamil Pokorný, který po příjezdu z Liberce lehnul a má chřipku. Dobrou zprávou je, že by se Spartou měl nastoupit uzdravený Peter Mueller," odhaluje člen realizačního týmu Komety Lubomír Oslizlo. Na ledě už byl také Ivan Baranka a Silvestr Kusko, kteří trénují i s dalšími hráči ze širšího kádru Brna, jež se vrátili z prvoligové Třebíče.