fbpx
31. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Potvrzených případů covidu na jihu Moravy přibývá, za týden jich bylo 1045

test-cov-ilu

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Počet laboratorně potvrzených případů nemoci covid-19 v Jihomoravském kraji se po týdnech klidu znovu začal zvyšovat. Za poslední týden přibylo 1045 potvrzených případů covidu, což je o 535 více než před týdnem, kdy ale byly dva sváteční dny. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. 

Od první poloviny května se denní počty nových případů pohybovaly v desítkách, nepřesáhly stovku. Ke konci června se potvrzené případy na jihu Moravy začaly pohybovat mírně nad hranicí 100 denně. V uplynulém týdnu se čísla pohybovala kolem 200 případů denně. Nejvíce jich bylo v úterý, a to 236. Mezitýdenní statistiku ale mírně zkreslují dva sváteční dny v minulém týdnu, o víkendech a svátcích se méně testuje. Zatímco minulé pondělí se na jihu Moravy potvrdilo 139 případů covidu, v úterý jen 22.

Rekordní počet případů za dvouleté období pandemie web ministerstva eviduje koncem letošního ledna, kdy bylo za den přes 6600 potvrzených případů. Od té doby se ještě několikrát objevilo za den 6000 nebo 5000 případů, postupem času ale počet klesal.

V nemocnicích oslovených ČTK zatím žádná opatření nechystají, pacientů s covidem nijak výrazně nepřibylo. FN Brno podle vedoucího Centra komunikace Václava Janiština aktuálně hospitalizuje 11 pacientů s covidem, všichni jsou na standardních lůžkách, žádný na JIP. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem se mezi devíti až dvanácti pohyboval i v minulém týdnu. "Strategii pro další vývoj samozřejmě máme, ovšem opatření, krom spíše preventivních, zatím žádná neaplikujeme. Vše je zatím schopno pojmout naše infekční oddělení," uvedl Janištin.

Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně ošetřuje podle mluvčího Jiřího Erlebacha nyní dva pacienty s covidem, z nich jeden je ve vážném stavu. "Minulý týden jsme měli jednoho, předtím od května žádného. Žádná výjimečná opatření zatím nepřijímáme, v případě, že to nastane, tak o tom budeme informovat," uvedl Erlebach.

Laboratoře v Česku odhalily jen ve čtvrtek 1711 nových případů koronaviru. Je to opět mezitýdenní nárůst, a to zhruba o 160 nakažených. V nemocnicích je s covidem poprvé od května více než 400 lidí. Nezvyšuje se ale počet pacientů v těžkém stavu. Za nárůstem počtu případů z poslední doby jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron.

Pandemie koronaviru propukla v ČR před dvěma lety. Na jižní Moravě je od té doby 427.382 potvrzených případů. Vyléčilo se 421.459 lidí, naopak 4927 s nákazou zemřelo. Zdravotníci dali lidem 1,976.629 dávek vakcíny proti nemoci covid. Někteří lidé mají třetí dávku. V kraji žije téměř 1,2 milionu obyvatel.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT