Počet použitých stříkaček vysbíraných v ulicích a vybraných od uživatelů drog v Brně roste. Důvodem je kromě jiného častější distribuce čistých jehel i více lidí, kteří se sběru věnují. Skupina Street Support Brno, která funguje pod záštitou Společnosti Podané ruce, za loňský rok eviduje 30.247 použitých stříkaček. Počet uživatelů drog je ale dlouhodobě stabilní, řekl za Podané ruce Petr Blažek.

Skupinu Street Support Brno tvoří lidé se zkušeností se závislostí a sociálním vyloučením. Takzvaní peer pracovníci pátým rokem rozdávají testy na infekční onemocnění, zdravotnický materiál, čisté stříkačky i potraviny lidem, ke kterým se běžní terénní pracovníci nedostanou. „Peeři jsou v terénu jako doma, mají blízké kontakty s drogovou komunitou a dostávají se ke skrytým komunitám uživatelů. Důvěra mezi peerem a klientem je mnohem vyšší než například u sociálního pracovníka,“ uvedla sociální pracovnice a koordinátorka peerů Monika Čtvrtníčková.

Peer pracovníci se v Brně pohybují hlavně v Komárově a Brně-sever v ulicích Cejl, Dornych a Tkalcovská

Služba v těchto místech nainstalovala speciální kontejnery, do kterých mohou uživatelé drog vhazovat použitý injekční materiál. Z brněnských ulic loni různé organizace i strážníci podle Blažka posbírali 11.000 stříkaček. „Počet nálezů roste, každým rokem najdeme o něco víc. Je to ale i tím, že mezi uživatele jde hodně čistých stříkaček. Z těch více než 30.000, které eviduje naše skupina, bylo 1200 z ulic a zbytek přímo od uživatelů,“ řekl.

V Brně nyní pravidelně a většinou injekčně užívá drogy odhadem 2200 lidí

Číslo je podle Blažka dlouhodobě stabilní, vnímá zároveň mírný nárůst počtu lidí, kteří využívají nízkoprahové služby. Podané ruce ročně spolupracují asi s 1100 až 1300 lidmi. Bez výrazných výkyvů je také skladba drog. V Jihomoravském kraji valná většina uživatelů bere pervitin. V Brně tvoří uživatelé pervitinu asi 75 procent, zbytek lidí užívá většinou heroin.

Objevuje se i fentanyl, extrémně silný syntetický opioid primárně používaný na úlevu od bolesti, který dokáže být mnohonásobně silnější než heroin a morfin

V USA se o jeho užívání mluví jako o epidemii a ročně jeho konzumaci nepřežijí desítky tisíc lidí. „Zatím to byly jednotky případů, ale navzdory tomuto malému výskytu jsme loni zaznamenali předávkování,“ dodal Blažek.

Podané ruce loni na podzim spustily program bezpečnější aplikace drog a prevence předávkování. V upravené sanitce, která je koncipovaná jako mobilní ošetřovna, si závislí lidé mohou hygienicky, pod dohledem sociálních pracovníků a zdravotníka drogu vzít. Sanitka byla dříve otevřená dvě hodiny denně, od minulého týdne funguje čtyři hodiny. Služba je podle Blažka využívaná a nejsou s ní dosud žádné potíže.