„Letošní přihlášky jsou velmi pestré. Prozatím se nám sešlo několik statných dubů, včetně 900-letého dubu Petra Bezruče, který se řadí mezi nejzachovalejší druhy tohoto stáří u nás. Nechybí také řada národních stromů – lip starých jedno i čtyři století. Porotci budou mít na výběr i z několika jehličnanů, mezi kterými je i Chudobínská borovice, která roste uprostřed Vírské přehrady na místě zatopené obce Chudobín. Nechybí ale i několik ovocných stromů, jako je památná hrušeň, višeň nebo třešeň,” odhaluje plejádu možných finalistů koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Navrhnout svého kandidáta do ankety Strom roku 2019 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Podle pořadatelů ankety se nemusí jednat o nejvyšší či nejstarší strom, hlavním kritériem úspěchu je příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi.

Z došlých přihlášek odborná porota vybere v květnu celkem dvanáct finálových stromů, které zástupci Nadace Partnerství osobně navštíví. Z těchto pak od června do září v online hlasování, které je novinkou letošního ročníku, lidé vyberou vítěze. Ten získá odborné ošetření od dlouholetého partnera soutěže PROSTROM Bohemia a bude reprezentovat barvy České republiky v zimním celoevropském kole. Partnerem letošního ročníku je společnost C&A.

Harmonogram soutěže:

30. dubna 2019: Uzávěrka nominací do ankety.

13. května 2019: Zveřejnění 12 finalistů postupujících do hlasování veřejnosti.

20. – 22. května a 30. – 31. května 2019: „Stromojízda“ za finalisty ankety.

17. června – 25. září 2019: Online hlasování veřejnosti.

Začátek října 2019: Vyhlášení výsledků ankety.

Únor 2020: Evropské kolo ankety.

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2019: www.stromroku.cz