Požárů porostů v Jihomoravském kraji od začátku roku oproti stejnému období loni výrazně ubylo. Hasiči jich do 18. července evidují 153, loni za stejné období jich bylo 535. Sdělil to dnes mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Na území Jihomoravského kraje kvůli panujícímu suchu platí období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Častou příčinou bylo vypalování trávy

Nižší než loni je také podíl, který požáry porostů tvoří na celkovém počtu. Zatímco loni tento podíl činil 38 procent, letos je to 15,9 procenta. Hasiči loni evidovali požáry porostů kvůli přetrvávajícímu suchu především na jaře. Například v březnu vyjížděli ke zhruba 250 požárům, o rok dříve za stejné období zhruba ke třem desítkám. Jednou z častých příčin požárů bylo tehdy vypalování trávy.

V červenci se statistika vyrovnala

Ve srovnání s loňskem je ale vyrovnaná statistika u požárů porostů od začátku července. Loni hasiči od 1. do 18. července zasahovali u 42 požárů porostů, letos za stejné období u 46 požárů. Zasahovali například u požáru pole poblíž Hrušek na Břeclavsku a také poblíž Újezdu u Rosic na Brněnsku. V úterý u Lomničky na Brněnsku hořelo pole se vzrostlým obilím na ploše zhruba 250 krát 250 metrů. Hasiči požár zlikvidovali asi za tři čtvrtě hodiny.

Kvůli suchu platí řada opatření

Na území Jihomoravského kraje kvůli panujícímu suchu platí od 11. července období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, spojené s řadou preventivních opatření. V místech se zvýšeným rizikem požáru je zakázáno například rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, odhazovat hořící nebo doutnající předměty či používat zábavní pyrotechniku a jiné obdobné výrobky. Jde o místa jako lesní porosty, suché travní porosty, plochy zemědělských kultur či o sklady sena, slámy a obilovin.