Pozor na klíšťata! Encefalitidou nakazila už 55 lidí z jihu Moravy

Krajští hygienici varují: dávejte si pozor na klíšťata! Tihle paraziti už totiž letos podle odborníků nakazili klíšťovou encefalitidou skoro šest desítek lidí z jihu Moravy.

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Od začátku letošního roku do půlky srpna zaznamenali hygienici v Jihomoravském kraji 55 případů onemocnění zmíněnou chorobou. „Jde o nejvyšší výskyt ve sledovaném období za poslední tři roky. Loni to bylo osmatřicet případů a předloni jednačtyřicet případů,“ vypočítala epidemioložka Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice v Brně.

Podle ní si třináct lidí dovezlo nakažené klíště z dovolené v Jeseníkách, na Vysočině a Zlínsku. „V Jihomoravském kraji se nakazilo v lokalitách severozápadně od Brna dvanáct nemocných, devět na Blanensku a devět přímo v Brně. Ostatní případy mají spojitost s různými lokalitami v kraji,“ upřesnila Ciupek.

V letošním sezóně epidemiologové zatím naštěstí nezaznamenali žádný případ úmrtí. Loni podlehl klíšťové encefalitidě jeden člověk. „Mezi nemocnými převažují dospělí lidé, u nichž je vyšší riziko závažnějších průběhů onemocnění a trvalých následků,“ sdělila hygienička.

Proti klíšťové encefalitidě se podle Ciupek dá bránit celoročním očkováním, správnou technikou odstraňování těchto nebezpečných parazitů za použití dezinfekce a také repelenty.

„Zhoršená epidemiologická situace u nemocí přenášených klíšťaty se letos odráží i v nárůstu počtu hlášených případů borelióz. V Jihomoravském kraji bylo hlášeno 243 případů borelióz, zatímco loni ve srovnatelném období to bylo pouze 147 případů,“ dodala epidemioložka.

Zdroj: 
Brňan (REJ)