Práce na léčebně-rehabilitačním ústavu Sanatorium Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku začnou do konce listopadu. Vedení kraje už se zástupci zhotovitele, sdružením firem VCES a SPIE Stangl, podepsalo smlouvu o zahájení projektu. Ústav, který kraj vyjde na 784 milionů korun bez daně, má zahájit provoz začátkem roku 2026. Nové zdravotnické zařízení vznikne na jižní Moravě po mnoha letech, řekl novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Pro nás je ústav jednou z největších investic, když nepočítám nákup vlaků. Výstavba nového zdravotnického zařízení navíc není unikátní jen v kraji, ale i celé republice,“ sdělil Grolich. Kraj na vybudování sanatoria může čerpat úvěr až do výše 550 milionů korun. Zatím není jisté, zda jej využije. Souviset to bude s případným přidělením dotace ve výši 289 milionů korun, kterou kraj žádá z Národního plánu obnovy.

Odborný léčebný ústav nabídne přes 200 lůžek

„Počítáme zhruba 170 pro pojišťovny a dalších 50 pro samoplátce. Význam sanatoria je velký, protože umožní lidem po vážných úrazech nebo cévních mozkových příhodách začít dříve rehabilitovat, díky čemuž se rychleji dostanou zpátky do života. Počet lidí, kteří to potřebují, je vyšší než kapacity v Česku, natož na jižní Moravě. Dnes například čekají pacienti na přijetí v Kladrubech nebo Hrabyni až několik měsíců a spousta z nich se tam z kapacitních důvodů ani nedostane,“ doplnil náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Zakázku získalo Sanatorium Pálava VCES – SPIE Stangl

Společnost VCES, která se již podílela na stavbě nové dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy na Blanensku, má na starost stavbu jako takovou. „Staveniště převezmeme a zemní práce spočívající v úpravě terénu po provedeném archeologickém průzkumu a jeho přípravě pro založení stavby zahájíme do konce listopadu,“ řekl generální ředitel VCES Zdeněk Pokorný. Společnost SPIE Stangl Technik spol. s r.o. má na starost projekční práce.

Loni v prosinci zastupitelé souhlasili s pokračováním záměru za podmínky, že se podaří získat finanční podporu na jeho výstavbu ze zdrojů EU a státního rozpočtu

Hotovo ale kvůli podmínkám dotace musí být do konce roku 2025. Zastupitelé proto na svém jednání začátkem listopadu rozhodli o pokračování projektu navzdory tomu, že zatím není jasno o přidělení dotace.

Proti záměru se vyslovil opoziční zastupitel Petr Kunc (Spolu pro Moravu)

Upozornil na nedostatek informací o nákladech na provoz, předpokládané spotřebě energií a platových nákladech. Nesouhlasí ani se zvolenou lokalitou. Sanatorium má vzniknout v místě, kde čínská společnost RiseSun plánuje lázně. Prezident Petr Pavel při své návštěvě kraje v září řekl, že společnost uvažuje o prodeji pozemků švýcarským fondům.

Ústav počítá se zhruba 150 zaměstnanci. Personál chce vedení kraje zajistit prostřednictvím Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kde se otevírá speciální neurorehabilitační kurz. Jeho kapacita je okolo 25 lidí a trvá dva roky. Nabízí prohloubení vzdělání fyzioterapeutům, ergoterapeutům a oboru všeobecná sestra.