fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Prádelny a čistírny by uvítaly možnost jednoduchého zaměstnání Ukrajinců

shop-g451368432-1920

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Prádelny a čistírny i mnoho dalších služeb by uvítalo, kdyby Ukrajinci utíkající ze své země napadené Ruskem mohli v ČR začít pracovat co nejrychleji, jak jen budou chtít. Podle viceprezidentky Asociace prádelen a čistíren Martiny Proškové jsou velmi potřeba a je nutné co nejvíce usnadnit a urychlit administrativní proces, který jim pracovat umožní. Díky tomu, že budou moct pracovat, budou lépe snášet nový život v exilu a budou si moc vydělat na živobytí, dodala.

Prošková uvedla, že řada prádelenských firem už byla domluvená s agenturami, že ukrajinští pracovníci přijedou ještě před tím, než Rusko začalo v jejich zemi válčit. "Z české strany bylo všechno vyřízené, ale nestihlo se vydat vízum v Kyjevě na ambasádě. Tito lidé mohli přijet, ale nemají vstupní dokumenty. Už byli nachystaní a chtěli pracovat," řekla Prošková. Mnohonásobně víc Ukrajinců teď do Česka míří jako uprchlíci, kteří se vydali buď za příbuznými, nebo prostě utíkají před ruskou invazí.

Včera odpoledne zveřejnilo na svém twitterovém účtu ministerstvo práce a sociálních věcí, že lidé, kteří přijdou z Ukrajiny do ČR, budou mít volný přístup na pracovní trh. "Je důležité umožnit těm, kteří mohou pracovat, aby obstarali příjem pro svou rodinu. Úřad práce ČR koordinuje nabídky ze strany českých firem. Ukrajinské rodiny podpoříme v maximální míře," uvedlo ministerstvo.

Prošková popsala, jak mnohé ženy i dospělé děti přijíždějí za svými muži a otci, kteří pracují ve stavebnictví. "Ti doteď bydlí na ubytovně v pokoji pro pět lidí, ale teď sami rodinu neuživí. Lidé jsou psychicky nalomení, tak je potřeba, aby mohli pracovat," uvedla Prošková.

Prádelenské firmy jsou podle ní připravené. "Jako obor pracovníky z Ukrajiny vítáme s otevřenou náručí. Naše firma se zaměřuje na praní prádla pro hotely a kvůli covidu jsme šli s tržbami dolů o 68 procent. Teď to šlo díky jarním prázdninám nahoru a prádla začalo přibývat. Jenže spousta českých zaměstnanců ze služeb odešla a nechtějí se kvůli nejistotě vracet, takže budeme rádi, když budeme moct zaměstnat Ukrajince," řekla Prošková. I když v prádelenství pracují častěji ženy než muži, je podle ní místo pro všechny.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT