Dva bronzoví mimozemšťani stojí před planetáriem na Kraví hoře v Brně, chtějí se zeptat na cestu domů. Autorem nových soch je výtvarník Václav Sigurson Kostohryz. Mimozemšťany pojmenoval Fegurdi, podle sochaře se ztratili po havárii kosmického modulu. Jde o podobenství – i lidé totiž někdy těžko hledají cestu po různých nehodách, které se v životě stávají, a při tom doufají v radu a pomoc, stejně jako Fegurdi na hvězdárně.

Nápad přišel při novoroční procházce

„Projekt Fegurdů vznikl na počátku roku 2022 při mé tradiční novoroční procházce po Kraví hoře. Před vchodem do budovy Hvězdárny a planetária Brno jsem si představil dva bloudící mimozemšťany. Jelikož nedaleko bydlím a kolem často chodím, chuť realizovat nápad sílila,“ popsal autor.

Inspiroval se Islandem

Kostohryzova tvorba je převážně figurální. Jeho sochařsky zpracované příběhy Sigursonů, což je umělcovo alter ego, nejsou nijak optimistické. „Po rozhovorech s mými nejbližšími jsem se rozhodl posunout svoji tvorbu pozitivnějším směrem, i zde inspirován islandskou kulturou, konkrétně v pojmenování Fegurdů, což je volně přeložené slovo krása,“ doplnil sochař.

Na dvojici mimozemšťanů pracoval rok

Dvojice soch vznikala rok. Na počátku byl model ze sochařské hlíny, pak lukoprenová forma, nakonec model z vosku. Figury odlévali ve slévárně Vysokého učení technického v Brně. Následovalo očištění odlitků od formovací hmoty, povrchové zbroušení a přivaření nerezových tyčí dovnitř postav. Dalším krokem bylo cizelování, finální broušení, leštění a patinování. Každý z Fegurdů je vysoký 45 centimetrů a váží deset kilogramů. Před planetáriem jsou pro jistotu pod dohledem kamer, navíc je střeží skrytý bezpečnostní systém.

Věnuje se i malbě a kresbě a vyrábí šperky

Kostohryz pochází z Třebíče, původní profesí je zubní technik, nyní žije v Brně. Věnuje se figurální tvorbě, jeho první sochy vznikly před 25 lety. V posledních letech se začal zajímat také o život zvířat, která modeluje a odlévá z bronzu. Vedle sochařství se věnuje malbě a kresbě, vyrábí šperky.