Přední čeští výtvarníci věnovali svá díla do benefiční umělecké aukce, která pomůže budování dětského pobytového hospice Dům pro Julii v Brně. Jeho kolaudace se po dvouleté výstavbě blíží. Umělci a dražitelé obrazů a uměleckých děl tak podpoří nevyléčitelně nemocné děti a jejich rodiny. Aukce se uskuteční v sobotu 27. dubna od 18:30 hodin v pražské galerii Etcetera Art, souběžně také online. Nezisková organizace Dům pro Julii to uvedla v tiskové zprávě.

Stavba dětského hospice se blíží ke kolaudaci

Stavba unikátního zařízení, které je prvním svého druhu v tuzemsku, se již v moravské metropoli blíží ke kolaudaci. „Počítáme s vícezdrojovým financováním, ale jako nezisková organizace největší část prostředků na vybavení, a především na běžný provoz musíme vykrývat s pomocí dárců a sponzorů. Velmi rádi jsme proto využili možnost spolupráce s prestižní aukční síní Etcetera,“ uvedla zakladatelka a ředitelka hospice Radka Vernerová.

Díla do aukce věnovala například Chalánková či Kintera

„Nesmírně si ceníme vstřícnosti významných malířů a sochařů, které jsme oslovili a kteří nám nezištně darovali své práce. Někteří nám jich dokonce poskytli hned několik, jako například ilustrátorka a výtvarnice Vendula Chalánková nebo malíř Petr Veselý. Oba jsou shodou okolností z Brna, ale do aukce nám věnoval své dílo třeba také Krištof Kintera nebo kreslířka a sochařka Filomena Borecká, žijící v Paříži,“ vypočítala Vernerová.

Dražit se bude 25 položek a online můžete přihazovat už nyní

„Zda věnovat, nebo nevěnovat, o tom jsem nemusela vůbec přemýšlet. Projekt Dům pro Julii znám, a hlavně ho považuji za velmi, velmi důležitý,“ vysvětlila Vendula Chalánková. Benefiční dražba 25 položek s vyvolávací cenou od 5000 do 140.000 korun se uskuteční na úvodu aukce děl poválečného a současného umění. Dražit online lze však už nyní.

Umění, které pomáhá: dvojnásobně dobrá investice

„Pevně doufáme, že možnost podpořit Dům pro Julii tímto způsobem osloví co největší počet zájemců. Dobře investovat je umění, v tomto případě navíc platí, že umění je dvojnásobně dobrá investice. Jak pro budoucí majitele, tak pro nemocné děti a jejich rodiny,“ doplnila Renata Kellnerová, fundraiserka Domu pro Julii, která pečuje o dárce organizace.

Dětský hospic vyrostl na Kociánce

Dům pro Julii vyrostl v posledních dvou letech na Kociánce v brněnském Králově Poli. Náklady na výstavbu přesahující 180 milionů korun hradilo město Brno a Evropský fond pro regionální rozvoj. Po dokončení nabídne objekt deset pokojů pro pacienty a dalších osm pro rodinné příslušníky. Odlehčovací pobytovou službu budou moci využít rodiny z celé ČR.

Paliativní péči o děti obestírá řada mýtů

Organizace Dům pro Julii už na jihu Moravy poskytuje nevyléčitelně nemocným dětem terénní služby v domácím prostředí. Pro pečující rodiny bývá péče velmi vysilující a extrémně náročná. Představa, že Dům pro Julii se stará výhradně o děti v terminálním stádiu, však patří k nejčastějším mýtům. „Základem našich služeb je pomoci rodině komplexně, provést ji celým obdobím nemoci dítěte, nebavíme se pouze o fázi umírání. Primárně poskytujeme odlehčení pro nejbližší pečující a kamenný hospic bude další takovou službou, aby snadněji zvládli mít dítě doma,“ dodala Vernerová.