Přes 100 účastníků z 36 zemí světa přijelo do Brna na 56. ročník Letní školy slovanských studií. V následujících čtyřech týden se při kurzech fonetiky, gramatiky nebo na přednáškách o českých reáliích budou seznamovat s češtinou, řekla ředitelka letní školy Eva Rusinová.

Ještě před příjezdem absolvovali studenti vstupní test, s jehož pomocí se rozdělí do skupin podle pokročilosti. „Test je těžký, ale i začátečník v něm najde pár slov, která zná. Ti pokročilí vyplní test třeba jenom s pěti chybami,“ uvedla Rusinová. Intenzivní výuka češtiny začne v úterý 25. července. Začátečníky čeká nejprve lekce fonetiky, tedy zvukové podoby řeči. Pokročilí budou psát esej o učení se o prázdninách. Nejmladšímu účastníkovi letošního ročníku je 17 let, nejstarší se narodil v roce 1953.

Zlepšit se v češtině přijel například student slavistiky Klaudiusz z Polska

„Jazyk se učím tři roky. Původně jsem se češtině vyhýbal, nakonec se mi ale zalíbila. Na univerzitě nás češtinu učí jak polští vyučující, tak i lektor z Havířova,“ řekl Klaudiusz. Největší problém mu v češtině zatím dělá skloňování a časování. „Výhodou našich kurzů je, že na studenty celé čtyři týdny nikdo nepromluví jinak než česky. I proto se mohou hodně zlepšit, ti pokročilí třeba o půl úrovně,“ dodala Rusinová.

Kromě výuky jsou na programu také přednášky, například o české politice nebo o hudbě

Součástí jsou i výlety, studenti navštíví Prahu nebo moravské vinné sklepy. Letní škola potrvá do 19. srpna. Kurzy slovanských studií se v létě konají i v dalších českých městech, například v Olomouci nebo v Praze.