Už více než 2000 seniorů absolvovalo školení u brněnské městské policie, které strážníci pořádají od roku 2006. Cílem je mimo jiné vyškolit seniory tak, aby se snížilo riziko, že se stanou obětí trestné činnosti. Letos v září odstartoval další ročník kurzů, na seniory čeká základní a pokročilý program. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí strážníků Markéta Skřivánková.

Letos se přihlásilo téměř 200 studentů. Na 100 z nich čeká první semestr základního programu, kde získají informace a znalosti a osvojí si dovednosti, které podle mluvčí výrazně přispějí k jejich bezpečí. „Naučí se vyhodnocovat případná rizika tak, aby se nestávali oběťmi podvodů, různých forem útoků či protiprávního jednání,“ uvedla mluvčí.

Seniorům bude postupně přednášet 41 lektorů, tématy budou například problematika domácího násilí a jeho prevence, práva obětí trestných činů, práva spotřebitelů, psychologie vztahů, prevence majetkové kriminality a další

Připraveny jsou také kurzy sebeobrany a první pomoci nebo trénování paměti. Senioři během studia navštíví i operační středisko městské policie nebo výcvikovou střelnici strážníků či stanici krajských hasičů.

Dalších 97 účastníků absolvuje pokročilý program, ve kterém se dozví, jak postupovat, pokud by se stali oznamovateli zločinů, svědky nebo poškozenými

Dozví se také, jak komunikovat se státní správou, samosprávou a složkami integrovaného záchranného systému. Průměrný věk absolventa je 71,5 roku. Jedním z nejstarších absolventů byl třeba muž, kterému bylo v době přihlášení do 12. ročníku (2017/2018) 92 let. Akademie seniory mimo jiné podporuje i v navazování a udržování vztahů, pravidelně se setkávají v areálu dopravní výchovy městské policie. Končí se v dubnu.