Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) měla být část festivalu právě i na Riviéře, ale policejní areál SKP Kometa je pro akci dostačující. „Myslím si, že místa tam bude dost jak pro všechny olympijské sporty, tak pro všechny návštěvníky, kteří budou moci přijít a zároveň dodržet protiepidemická opatření, která ještě asi budou platit. Lidé můžou fandit českým olympionikům, ale také si zasportovat, což je největší přínos festivalu,“ uvedla Vaňková.

Olympijský festival představí ve velkém i nové olympijské sporty skateboarding a sportovní lezení. „Možnost vyzkoušet si různé sportovní disciplíny a ještě u toho fandit sportovcům na olympiádě v Tokiu je určitě nezapomenutelný zážitek. V létě to bude velká párty,“ sdělil jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Kraj pro festival připravil lezeckou stěnu, která nabídne tři disciplíny, v nichž bude brněnský lezec Adam Ondra v Tokiu závodit. „Kde jinde by ta zlatá měla cinknout než na lezecké stěně. Doufám, že pod ní bude ta párty největší,“ dodal hejtman.

Letošním hlavním motivem akce je návrat dětí ke sportu, proto se poprvé uskuteční i příměstské tábory. „Chceme, aby děti během pěti dnů prožily svou malou olympiádu. Vyzkouší si dvacet sportů, dozví se víc o olympijské myšlence a na závěr dostanou analýzu svých sportovních dovedností. To vše pod vedením zkušených lektorů a nás olympioniků,“ upřesnila bývalá brněnská tenistka Lucie Šafářová, která se stala ambasadorkou Olympijského festivalu.

Jeho pořadatelé se řídí aktuálními radami hygieniků a epidemiologů k pořádání hromadných akcí. První týden festivalu bude nejvyšší kapacita areálu 2500 předem registrovaných lidí v jeden okamžik a od 1. srpna se počet návštěvníků zvýší ještě o tisícovku. „Bezpečnost je pro nás nejdůležitější, i když epidemii koronaviru zvládáme velmi dobře. Návštěvníky vyzveme, aby se na akci registrovali. Měli by být otestovaní nebo očkovaní, případně aby donesli potvrzení o prodělaném covidu. Budeme následovat aktuální opatření, abychom to udělali co nejbezpečnější,“ informoval generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík.

Další brněnská olympionička Šárka Kašpárková bude působit jako lektorka vzdělávací zóny Eda a organizátorka části sportovišť. Bývalá trojskokanka je ráda, že mezi úspěšnými olympioniky byli a jsou i další sportovci z jižní Moravy. „V kraji odjakživa převládalo zemědělství a vinařství, takže se tady tvrdě pracovalo, což se přeneslo do genů, takže jsou tu šikovní talentovaní sportovci, kteří v sobě mají zakódované, že se musí tvrdě makat a pak přijdou třeba i olympijské medaile,“ usmívá se atletka.

Vstupné na Olympijský festival je 50 korun, přičemž děti do 12 let, invalidi a důchodci starší 65 let mají vstup zdarma. Na webu olympijskyfestival.cz najdou návštěvníci rezervační systém, který poslouží k zamluvení sportoviště a koupi lístků. Těch bude na místě jen omezené množství právě kvůli regulaci počtu lidí.