Jednu jízdenku na celé železniční síti v Česku mohou cestující využít ve všech spojích, objednávaných v dálkové dopravě Ministerstvem dopravy a v regionální dopravě jednotlivými kraji, bez ohledu na to, který dopravce služby zajišťuje.

„Lidé nemusí tyto rozdíly vůbec řešit. Stačí využít náš vyhledávač, zadat do něj výchozí a cílovou stanici a systém nabídne automaticky spoje, kde je možné využít OneTicket,“ píše se na webu provozovatele systému.

Jednotný lístek si lidé můžou koupit v papírové podobě na pokladnách dopravců i přímo ve vlaku nebo v elektronické podobě na e-shopu či v mobilní aplikaci. Cestující z Brna a jižní Moravy můžou OneTicket využít například na trasách ze Znojma přes Brno do Ostravy nebo z Brna do Krnova přes Opavu.

Ne vždy je však cestování s jednotnou jízdenkou cenově výhodnější. „Hledal jsem spojení z Blanska do Chomutova, kam chci jet za příbuznými. Nejlevnější lístek s One Ticket mi vycházel na 610 korun, ovšem s Českými drahami to bylo jen 477 korun. Je ale zase pravda, že kdybych se zdržel při přestupu v Praze, tak je jednodušší koupit si radši jednu jízdenku a jet pak na sever Čech s jiným dopravcem,“ vypočítává cestující Karel Zavadil z Blanenska.

A právě kvůli zjednodušení cestování na železnici byl podle Centra dopravních informačních systémů (Cendis) systém OneTicket – Jedna jízdenka od 13. prosince spuštěný. „Systém jednotného tarifu nabízí lidem moderní, univerzální otevřenou jízdenku, která platí u všech dopravců a zajišťuje cestujícím všechna práva plynoucí z jednotné přepravní smlouvy,“ uvedl na svém webu Cendis.

Jedna jízdenka navíc nenabízí pouze jednosměrné jízdné, ale také zpáteční, časové a traťové varianty, a to od sedmi dní až po jeden rok. Navíc pro pravidelné cestující je připravený věrnostní program, který za poplatek 236 korun na 90 dní nebo za 565 korun na rok nabídne slevu 25 procent z jízdného.