Celkem tři místa navštíví do konce května Preventivní vlak bezpečné železnice. Společný projekt Správy železnic a Českých drah vstupuje už do patnácté sezony, speciální vlaková souprava zavítá postupně nejprve do Brna, pak do České Třebové a Hradce Králové. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
Program je určen zejména pro školáky ve věku 12 až 18 let, ve středu odpoledne bude na nádraží v brněnském Králově Poli vůbec poprvé přístupný i pro veřejnost. „O Preventivní vlak je mezi mladými lidmi a jejich učiteli stále velký zájem, proto jsme jej vypravili na vybraná nádraží i v letošním roce. Mladí lidé si ve své bezstarostnosti mnohdy neuvědomují, jaké nástrahy na ně mohou číhat v prostředí železnice, pokud nebudou dodržovat základní pravidla bezpečnosti. To vše uvidí v našem speciálním vlaku,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Letos poprvé se zároveň otevírá Preventivní vlak také široké veřejnosti
„Prevence je nikdy nekončící proces a každoroční statistky nehod jsou bohužel jasným důkazem toho, jak moc je důležitá. Každý zachráněný život se počítá a mladí lidé jsou ti, u kterých musíme začít. Prostřednictvím Preventivního vlaku jim přímo v prostředí železnice ukazujeme, jaká nebezpečí jim hrozí a jak tragické mohou být následky,“ uvádí Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Žáci a studenti procházejí postupně třemi stanovišti Preventivního vlaku. Prvním je speciální kinovůz, ve kterém se promítá hraný dokument To nedáš! Ten vychází z mimořádných událostí, které se v minulosti staly, a varuje před jejich následky.
Konferenční vůz je připraven pro diskuzi školáků s odborníky, kteří šetří nehody na železnici
Vyšetřovatelé s nimi rozebírají jednotlivé nebezpečné situace na železnici, v krátkých spotech jim prezentují pravidla bezpečné železnice. Následuje diskuze o tom, co udělali figuranti špatně, jaké pravidlo porušili a jaké to mělo následky.
Na třetím stanovišti pak probíhá nácvik život zachraňujících úkonů
Drážní hasiči ukazují mladým lidem situace, kdy narazí na nehybného člověka a mají minimální čas na rozhodnutí, jak se zachovat. Seznámí je s tím, jak mají správně diagnostikovat stav zraněného a jak mají postupovat v záchraně jeho zdraví, či dokonce života.