Nový prezident Petr Pavel přináší na Hrad pozitivní energii a pracovitost. Jeho nástup usnadní skutečnost, že jeho předchůdce Miloš Zeman ve své funkci selhal. Podle psycholožky Národního institutu SYRI v Brně Martiny Klicperové je Petr Pavel rozvážný realista. Je tedy člověkem, se kterým by se lidé mohli cítit bezpečnější. Generál ve výslužbě se funkce ujme zítra odpoledne po slavnostní inauguraci.

Příznivé osobnostní předpoklady

„Osobnostní předpoklady nového prezidenta se jeví nanejvýš příznivě, zvláště když se povzneseme nad jeho mladistvou kapitolu, kdy byl zřejmě ideologicky ještě pod vlivem otce, dědy a vojenského internátu,“ uvedla Klicperová, která působí v Akademii věd ČR. Nového prezidenta navíc zdobí pozitivní energie a pracovitost. Důkazem toho je fakt, že ještě před inaugurací toho stihl vice než prezident Zeman za celé funkční období.

Pavel zřejmě neselže jako Zeman a nerozdá amnestie

Petr Pavel bude mít podle ní nástup usnadněný tím, že jeho předchůdce Miloš Zeman ve své funkci selhal a také Václav Klaus se coby prezident do paměti národa vryl především smutnou amnestií a incidentem s chilským perem.

Rozvaha, rozhodnost, respekt

Klicperová Pavla poprvé sama potkala na jedné z debat v roce 2014, kdy ji upoutal intelektem a rozvahou. Už tehdy si ve vztahu k němu vybavila americký pojem „presidential material“. To znamená intelekt, rozvahu, rozhodnost, důstojné vystupování, skvělé komunikační schopnosti kombinované se schopností naslouchat a vyzařovaní respektu – tedy úctu k ostatním lidem, kterou například Zeman často postrádal.

Nový prezident má charisma

„K tomu můžeme připočíst nesporné charisma a vzhled soupeřící s populárními hollywoodskými herci. A další vlastnost, kterou jsme na Hradě 20 let neměli, tedy absence povýšeného narcismu, který charakterizoval jak Klause, tak Zemana,“ vystihla psycholožka rozdíly mezi Pavlem a jeho předchůdci.

Petr Pavel by měl spojovat lidi a přinést více klidu

Prezidentská zvýraznila polarizaci české společnosti. Jedním z cílů nového prezidenta je lidi spojovat a přinést více klidu. Společenská polarizace má podle vědkyně více rovin –hlavně ekonomickou a ideologickou. „Jejich mírnění vyžaduje různé strategie. K mírnění té ekonomické může nový prezident napomoci už tím, že bude nadále projevovat respekt ke všem občanům a bude nejen demonstrovat zájem, ale i dělat ďáblova advokáta Fialově vládě. A musí prokázat, že nebyl vládním kandidátem a slova podpoří viditelnými činy,“ zdůraznila.

Zajímá se o penze i sociálně potřebné

S některými kroky už podle ní Pavel začal. Setkává se s ministrem sociálních věcí Jurečkou a nezajímá ho jen poslední úprava důchodů – chce se seznámit se systémovým přístupem, jeho podrobnou logikou. „To je nadějná zpráva pro všechny sociálně potřebné. Mělo by mu pomoci, že má skvělé komunikační schopnosti. S ideologickou rozděleností to je těžší. Třeba pomůže příklad. Pavel sám svůj starý ideologický stín dokázal překročit. Může být inspirací,“ řekla Klicperová.

Generál ve výslužbě bude dobrým vrchním velitelem

Pavel je generálem ve výslužbě a nyní bude vrchním velitelem ozbrojených sil, a to v situaci, kdy je válka na Ukrajině jen pár set kilometrů od našich hranic. „Vojenská kvalifikace je v současné nejisté době pro nás spíše mezinárodní výhodou. Tím spíše, že se generál Pavel projevuje uvážlivě a nemá potřebu si hojit ego bezhlavými gesty. Nepůsobí ani jako zbrklý jestřáb ani jako nejistý diplomat Benešova typu, který se nám historicky nevyplatil.  Snad jsme si zvolili správného člověka do nepohody,“ dodala psycholožka.