O inovacích, školství, možném propojení Dyje s Dunajem, ale také o rozpočtovém určení daní, strukturálně zatížených regionech nebo nedostatečné dopravní infrastruktuře na jihu Moravy. To byla témata, o kterých dnes hovořil prezident Petr Pavel spolu s první dámou Evou Pavlovou společně s hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL), při jejich návštěvě kraje. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval hejtmanův mluvčí Petr Holeček.

Jižní Moravu označil prezident Pavel za region mimořádného potenciálu, kde mohou ostatní inspirovat, ale také za kraj, který trápí podobné problémy jako ostatní kraje. „Jsou tady regiony, se sociálněekonomickými problémy, ale současně patří Jihomoravský kraj mezi šampiony v podpoře podnikání, inovací a nových technologií. Jak podporuje mladé podnikatele, zejména v odlehlých částech regionu, tím, jak vytváří podmínky pro nové podniky, startupy, výzkum, vědu – to všechno jsou věci, které nás nejen jako region od regionu, ale i zemi mohou posunout dál. Jako další pozitivum bych zmínil dostupnost školství a školských zařízení pro všechny věkové kategorie, což taky není všude obvyklé,“ vyzdvihl prezident Petr Pavel.

Petr Pavel: Mezi hlavní problémy na jihu Moravy patří dopravní infrastruktura a jiná kvalita života v odlehlejších částech kraje. Ale tyto problémy jsou navzájem propojené

„Pokud se budeme bavit o tom, jak řešit problémy v odlehlejších regionech, tak nehodnotíme jen kvalitu života, ale právě také dopravní dostupnost, ale i přeshraniční spolupráci,“ dodal prezident Pavel. Stejně tak označil za problém pro obce, města a kraj současné nastavené rozpočtového určení daní.

Hejtman Grolich ocenil, že se při setkání debatovalo nejen o tématech, kterými se může kraj pochlubit, ale také o problémech, které ho trápí

„Chybí nám strategické stavby v dopravní instrastruktuře, a zasloužily by si také větší pozornost státu, protože ty pomohou odlehlejším regionům v rozvoji. A jsem rád, že pana prezidenta zajímaly nejen místa kraje, která jsou na tom rozvojově dobře, ale i místa jako Veselsko, Hodonínsko, Znojemsko nebo na severu Velkoopatovicko. Seznámili jsme ho s naší legislativní iniciativou ve věci rozpočtového určení daní. Bavili jsme zde o motivační složce jak pro města, tak pro kraje. Aby byla pro ně motivace získávat do regionu podnikatele – dnešní daňový systém toto vůbec nezohledňuje,“ shrnul jednání s hlavou státu hejtman Jan Grolich.

Prezident obdržel z rukou hejtmana Grolicha také dar v podobě 12 lahví vína a první dáma ozdobnou brož

Prezident Petr Pavel při návštěvě Brna také prozradil, že se v nejbližších dnech přestěhuje do Lumbeho vily, která  je na Pražském hradě. Po stavebních úpravách je připravená k využívání. Pavel dříve uvedl, že chtějí se ženou v Lumbeho vile bydlet v pracovním týdnu. O využití vily, kterou v minulosti užívali také prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, mluvil Pavel už po svém březnovém nástupu do funkce.

V rámci zítřejšího programu prezidentský pár čeká návštěva tornádem postižených Hrušek nebo archeologického naleziště v Pavlově.

———————————————————————————————————————————————–

Víno pro prezidenta bylo dodáno spolkem s názvem Mladí vinaři

Vína vybírali tak, aby byly zastoupeny všechny moravské podoblasti. Každé víno pak pochází od jednoho mladého vinaře ze spolku, který čítá 12 vinařských nadšenců, z nichž ani jednomu ještě nebylo 40 let. Do roku 2016 se potkávali různě. Někteří ve škole na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, u vína nebo u piva, ve vinařstvích a sklepech. Vždy je spojovala vášeň pro to, co dělají –⁠ o víně a všem okolo něj se dokázali bavit hodiny. A protože chtěli dát všemu tomu nadšenému dění záštitu a jasnější směr, založili spolek Mladí vinaři.

Autorkou brože s názvem Barevná krása pro první dámu je Lucie Tomanová, zakladatelka značky České brože

Jde o vysoce kvalitní ručně vyráběné české šperky precizní metodou, kterou pojmenovala brožování. Šperky tvoří z pravých minerálů, drahokamů a polodrahokamů. Lucie Tomanová byla původním zaměstnáním geoložka a láska k minerálům a obdiv k třpytivým šperkům z ní udělaly šperkařku.