Předsudky o stáří se pokusí zpochybnit nová autorská inscenace Napečeno mám. Připravilo ji Studio 60+, které vzniklo při brněnském Divadle Husa na provázku a sdružuje amatérské herečky a herce v důchodovém věku. Premiéra bude v pátek na sklepní scéně Husy na provázku před vyprodaným hledištěm.

Pustili se do předsudků

„Na spolupráci se Studiem 60+ mě nepřestává fascinovat, že i ve vyšším věku se naši členové vrhají po hlavě do pro ně mnohdy zcela neznámé oblasti divadla. Se vší vervou se pustili do ohledávání tématu předsudků a nebáli se tak postavit nejen cizím, ale i svým vlastním názorům,“ uvedla vedoucí Studia 60+ Marie Klemensová.

Z náhodných lidí se stávají přátelé

„Je velmi naplňující vidět skupinu původně náhodných lidí, ze kterých se postupně stávají přátelé, že ve svém věku neztrácejí životní optimismus, jsou plni energie a nadšení. První rok působení studia doprovázela řada setkání s profesionálními tvůrci a musím říct, že k obohacování docházelo vzájemně,“ doplnila Klemensová.

Soubor vede od začátku roku

Netradiční soubor vede Klemensová od začátku roku 2023. V Huse na provázku zároveň působí jako divadelní lektorka. Novou inscenaci režírovala společně s herečkou, členkou profesionálního souboru Husy na provázku Terezou Volánkovou.

Baví je hrát si a střídat charaktery

„U zkoušení se mísí radost se strachem, jak to všechno zvládneme. Ale baví nás hrát si, střídat různé charaktery, které si člověk jinak v životě nemůže vyzkoušet,“ řekla herečka Studia 60+ Ivana Daňhelová. Ve studiu se podle ní sešla dobrá parta, společné tvoření jim dělá radost. „Inscenace předává naše osobní zkušenosti, jednotlivé postavy jsou vlastně takové karikatury, věřím, že se v nich někteří lidé poznají nebo v nich poznají své známé,“ uvedla Daňhelová.

Hlásí se k odkazu Evy Tálské

Studio 60+ se hlásí k odkazu režisérky Evy Tálské a Studia Dům, které dříve fungovalo při profesionálním divadle jako alternativní amatérský soubor pro dospívající. Nové studio se však obrátilo na druhý konec generačního spektra. V příští sezoně plánuje druhou premiéru, tentokrát už ve velkém sále Husy na provázku.