Muzeum začalo podle ředitelky Pavlíny Komínkové na podobě postavy bohaté ženy ze starší doby železné pracovat počátkem letošního roku. Její kostru objevil v Předsíni Býčí skály téměř před 150 lety otec moravské archeologie a zakladatel tradice blanenského muzejnictví Jindřich Wankel.

„Rekonstrukce postavy včetně oděvu a šperků vychází z předchozích studií její možné podoby a současných poznatků archeologického bádání. Poskytuje tak nový pohled na to, jak mohla taková princezna vypadat,“ uvedla Komínková.

Při návštěvě výstavy Kristýny Urbanové Nevěsty z jiných světů, kde jsou mimo jiné k vidění rekonstrukce oděvů šesti žen z různých míst a období pravěku, pak  blanenské muzejníky napadlo, že by se jim v expozici líbila princezna ještě opravdovější než namalovaná.

Spolu s autorkou výstavy tak vznikl nápad na výrobu figury princezny včetně oděvu a doplňků. Urbanová si ke spolupráci přizvala sochaře Ondřeje Bílka a Evu Vaníčkovou z Centra kulturní antropologie Pavilonu Anthropos v Brně. Právě oni totiž před čtyřmi roky vytvořili první rekonstrukci obličeje princezny.

Repliky doplňků – tedy šperků, ozdobných spínadel, vlasových spon a opasku – vybrali pořadatelé výstavy Nevěsty z jiných světů výhradně ze souboru nálezů z Býčí skály. „Návštěvníci expozice tak mají od 6. srpna unikátní možnost vidět originály šperků z Býčí skály a jejich repliky na postavě princezny na jednom místě,“ doplnila ředitelka muzea Pavlína Komínková.