Vatikán souhlasí se zahájením procesu blahořečení kněze Martina Středy, jenž byl duchovní oporou brněnské posádky při švédském obléhání za třicetileté války. Souhlas příslušné kongregace znamená, že lze podniknout další procesní kroky a zahájit diecézní fázi kanonizačního řízení, které povede Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Podnět k blahořečení Středy vzešel od brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. Na květnovém plenárním zasedání České biskupské konference získal podporu ostatních českých a moravských biskupů, poté se čekalo na vyjádření Vatikánu.

Středa, nebo také Stredonius, se narodil v roce 1588 v Hlivicích ve Slezsku, zemřel v roce 1649 v Brně. Proslul jako teolog a řečník. V době švédského obléhání vedl brněnskou jezuitskou kolej. Stal se duchovní oporou obránců Brna. Pomáhal nejen modlitbou, ale také organizačními schopnostmi. Dal vycvičit oddíl studentů ve zbrani.

Po Středovi je pojmenovaná jedna z nejkratších brněnských ulic a je spolupatronem duchovního centra v Brně-Lesné. V roce 2020 požehnal biskup Cikrle sochu Martina Středy. Bronzová socha je tři metry vysoká a podstavec má metrovou výšku a tvůrcem je Jan Šebánek. Stojí před jezuitským kostelem, kde je Středa pohřbený.

Blahořečení neboli beatifikace je předstupněm svatořečení. Status blahoslavené osoby má už od roku 1998 brněnská rodačka Marie Restituta Kafková, řeholnice popravená nacisty. Biskup Cikrle dosud zahajoval tři kanonizační procesy. Týkají se kněžských obětí komunistické zvůle Jana Buly a Václava Drboly, dále pak boromejky Vojtěchy Hasmandové a sestry těšitelky Rosy Vůjtěchové.