Geometrické barevné ornamenty a lidské figury, namalované na asfaltu, oživí prostor před Bílým domem na Žerotínově náměstí v centru moravské metropole. Projekt velkoplošné malby v rámci iniciativy Asphalt Art zaštiťuje Centrum pro středoevropskou architekturu CCEA ve spolupráci s TIC Brno.

Dílo zaplatí z grantu

Vítězným návrhem je koncept Patrika Antzaka a Jakuba Jahna nazvaný Vidím plno dobrých lidí. Za pomocí participace studentů VUT vznikne dílo s tematikou geometrických barevných ornamentů a lidských figur. Financování projektu je zajištěno půlmilionovým grantem Bloomberg Philanthropies, z něhož se platí organizace, příprava soutěže a realizace samotného uměleckého díla. Na projektu se podílí i radnice Brno-střed, která zajistí zahradní úpravy před Bílým domem.

Porotci ocenili volnou kompozici malby

„Porota ocenila volnou kompozici malby pojatou jako otevřenou soustavu elementů, kterou je podle aktuální situace možné rozpracovávat a rozšiřovat dále do prostoru,“ uvedla k vítěznému návrhu Yvette Vašourková z CCEA.

Malovat se bude koncem května

Jednání poroty posuzující projekty participativního uměleckého díla formou malby v předpolí Bílého domu se odehrálo začátkem dubna. „Na jednání nám byly představeny různé formy uměleckých maleb ve veřejné prostoru a musím říct, že zvolené místo je k realizaci zvoleného díla přímo určené. V tomto ohledu malba nebude narušovat dopravní značení na vozovce. Realizace projektu bude probíhat na konci května. Z projektu jsem nadšený, místo barevně ožije a zároveň dojde k větší bezpečnosti chodců,“ upřesnil radní pro participaci Filip Chvátal (KDU-ČSL), který v porotě zasedl jako představitel města.

Barevný nátěr zajistí čištění vzduchu

Na zhotovení malby v porotě vybrali inovativní nátěr od firmy FN-NANO. Ta dodá projektu ekologický aspekt. „Zcela zásadním, i když na první pohled neviditelným aspektem malby je spolupráce s českou firmou FN-NANO. Ta se zabývá výrobou environmentální nanotechnologie pro čištění vzduchu. Přímo na malbu tak využijeme nátěr, který pomocí fotokatalýzy zajišťuje aktivní čištění vzduchu. Jen pro orientaci, výrobce uvádí, že 100 metrů čtverečních tohoto nátěru odstraní za rok z ovzduší desítky kilogramů skleníkových plynů a prachových jedovatých a karcinogenních částic. Tím dojde ke kompenzaci negativních dopadů frekventovaných cest,“ dodal radní Chvátal.