Od Riviéry až po viadukt v Uhelné ulici v Brně pokračuje stavba protipovodňových opatření na řece Svratce za 1,3 miliardy korun. Dělníci v současnosti pracují na několika místech téměř čtyřkilometrového úseku. Hotovo by mělo být v srpnu příštího roku, řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Cílem je ochrana před povodněmi, ale i rozvoj města a vytvoření nábřeží, které se stane místem pro setkávání, sport či rekreaci.

Protipovodňová opatření začala podél ulice Poříčí vznikat loni v lednu. Původně se počítalo s cenou 1,26 miliardy korun bez daně a dokončením letos na podzim. Kvůli řadě problémů se termín dokončení posunul, nejprve na leden příštího roku. „V současné době je dle dodatku stanoven na srpen 2024. Na základě dodatku také vzrostla cena bez daně na 1,31 miliardy,“ uvedl Poňuchálek.

Na webových stránkách, které se projektu věnují, se jako celková cena etapy Poříčí uvádí 1,7 miliardy korun

Stavdaři nyní pracují třeba u viaduktu v Uhelné, kde opravují kanalizaci a tvarují břehy, po nichž povedou po celé délce stezky a trasy pro cyklisty. V plánu je stezky barevně rozdělit, šedé budou sloužit pro cyklisty a načervenalé pro pěší. Postupně také mizí kamenné zdi, které řeku svíraly a lidem znemožňovaly přístup k vodě.

„Tvarování koryta je nyní v plném proudu v úseku Heršpická–Renneská nebo na Bakalově nábřeží. Koryto bude z důvodu zvýšení kapacity rozšířeno a místo původních nábřežních zdí budou vybudovány břehy s pozvolnějším sklonem pro lepší přístupnost. Na snížených březích budou vybudovány stezky a v korytě tůně a mělké peřejnaté úseky pro přírodnější charakter,“ uvedl Poňuchálek.

Koryto řeky upravují pracovníci také za hospicem sv. Alžběty, kde vzniká i nová lávka pro pěší

Na Táborského a Bakalově nábřeží staví protipovodňové stěny a za koupalištěm Riviéra se rýsuje nová stezka, její část je již hotová. Město postupně připravuje protipovodňová opatření také na dalších úsecích kolem Svratky a Svitavy. Celkem jde o 23 kilometrů. Díky lepší ochraně před velkou vodou bude možné na mnohých pozemcích stavět, což dnes nejde.