Na území jihomoravské metropole dochází v posledních třiceti letech k výraznému oteplení povrchů, zejména v periferii, ve vznikajících či rozrůstajících se průmyslových oblastech nebo nákupních centrech.

Zajímavá je situace u sídlišť, jako jsou Vinohrady nebo Starý Lískovec. Magistrát zpracoval na základě historických satelitních snímků analýzu tepelného ostrova Brna, která zahrnuje například právě srovnání teploty naměřené na sídlištích mezi lety 1991 a 2021.

„Staveniště jsou typická absencí vegetace – obnažená zemina tak absorbuje velké množství tepla a chybí jí regulační prvek. Několik let po dostavění panelových čtvrtí a založení porostu v prostoru mezi budovami zůstává sídliště přehřívané, byť ne tak silně. Teprve po dosažení vzrostlého stádia dřevin působí sídliště dokonce ochlazujícím efektem,“ vysvětlil Martin Dvořák z magistrátního oddělení dat a analýz.

Dlouhodobým záměrem města je zvětšování plochy zeleně, a to i díky dotacím. Příkladem je Zeleň střechám!, kdy lidé mohou získat příspěvek právě na tvorbu zelených střech. Těch se již v Brně povedlo realizovat přes 200 a rozlohou přes 49 000 metrů čtverečních by pokryly 7 fotbalových hřišť.

Na zadržování vody především na zahradách lze čerpat dotace z programu Nachytej dešťovku! Oba programy jsou spuštěny od 1. února do konce října.

Cílem programu Vnitroblok! Je zase zbavit se co nejvíce betonových a jiných nepropustných povrchů a umožnit tak vodě, aby se mohla vsakovat do půdy. Žadatelé tak získávají peníze na revitalizaci prostranství mezi domy, která zhusta slouží jako parkoviště, ale jejich funkce po obnově může být jiná. Možnost žádat o dotaci mají lidé od 15. září do konce října.

Město také revitalizuje plochy veřejné zeleně v projektu Nové parky pro Brno. U Obřanského mostu nebo na náměstí Řehořova se teď pracuje, v Tuřanech v parku Lesíček je už hotovo. „Příkladem mohou být i zelené tramvajové pásy nebo zelená parkoviště. Magistrátní odbor životního prostředí také koordinuje zájemce o výsadbu stromů, a to ve spolupráci s městskými částmi a Veřejnou zelení města Brna,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Pozitivní vliv zeleně na klima ve městě a nutnost péče o ni město propaguje mezi veřejností třeba prodejem speciální kolekce brněnských suvenýrů, jehož výtěžek putuje na ošetření stromů, nebo kampaní Podpoř svůj strom, v níž si lze vybrat konkrétní strom a poslat peníze na péči o něj. Novinkou je rozmístění malovaných putovních kamínků po městě, které nálezce přivádějí na web priprav.brno.cz. Tam najdou informace nejen o tom, co pro adaptaci na změnu klimatu dělá město, ale hlavně to, jak se může zapojit každý při běžných aktivitách.