Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou podprůměrné, některé profily hlásí i sucho. Důvodem je nedostatek srážek a nadprůměrné teploty, které začaly klesat až v polovině října. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Září bylo z pohledu srážek velmi suché

„Září bylo z hlediska srážek velmi suché, na mnoha stanicích na Vysočině a v západní části Jihomoravského kraje bylo letošní září nejsušším zářím od počátku měření. O něco více pršelo letos v září ve východní polovině Jihomoravského kraje a v jižní části Zlínského kraje, i tam byl ale měsíční úhrn srážek většinou nižší, než je průměr pro tento měsíc. Tato situace se výrazně projevuje na stavu vodních toků,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Většina toků hlásí silně nízký průtok

Většina významných vodních toků hlásí podnormální průtok. Na 18 profilech klesl na úroveň sucha. Sucho hlásí například Morava v Raškově, Třebůvka v Lošticích, Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí, Svitava v Bílovicích nad Svitavou či Oslava v Oslavanech. Svratka ve Veverské Bítýšce je na 50 procentech, Dyje ve Trávním Dvoře na 42 procentech, Morava ve Strážnici a Bečva v Dluhonicích jsou na 29 procentech říjnových normálů.

S průtoky pomáhají vodní nádrže

Vodní nádrže za poslední čtyři týdny zlepšily průtoky v řekách v povodí Moravy 13 miliony metrů krychlových vody. Hladina vody v některých nádržích proto pozvolna klesá. Například vodní nádrž Vranov je aktuálně naplněná z 51 procent, vodní nádrž Vír ze 74 procent. Nádrže ale mají podle mluvčího dostatečně zaplněné zásobní prostory, aby mohly i nadále tzv. nadlepšovat průtoky a zajišťovat vodárenské a další povolené odběry v požadovaných množstvích.

Na Blanensku jsou omezení v nakládání s povrchovými vodami

V souvislosti s hydrologickou situací jsou také v platnosti opatření obecné povahy, která omezují či zakazují obecné nakládání s povrchovými vodami na území některých obcí a měst. Jde například o Hlubočky, Dolany či Šternberk na Olomoucku nebo o Sulíkov či Uhřice na Blanensku.

Povodí Moravy spravuje téměř 11 tisíc kilometrů vodních toků

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11 tisíc kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.