V sobotu 20. července to bude přesně 95 let, co gymnasta Bedřich Šupčík získal na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 první zlatou olympijskou medaili pro tehdejší Československo.

Bedřich Šupčík, závodník Sokola Brno I, zvítězil v čase 7,2 sekundy ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně. Poprvé tak na olympiádě vlála na nejvyšším stožáru československá vlajka a hrála se národní hymna. První českou zlatou olympijskou medaili uvidí lidé na hradě Špilberku na sportovní výstavě Branky Body Brno při speciální komentované prohlídce u příležitosti tohoto výročí.

Letošní největší výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku, Branky Body Brno, připomíná 150letou historii brněnského sportu. Do Brna medaili laskavě zapůjčilo Oddělení dějin tělovýchovy a sportu Národního muzea v Praze. Výstava Branky Body Brno je otevřená již od května, medaile se ale součástí expozice stane až nyní. Muzeum proto chystá na 20. července její slavností prezentaci ve 13.30. Následovat budou komentované prohlídky s kurátorem Petrem Vachůtem ve 14.00 a v 16.00.

Bedřich Šupčík se narodil v roce 1898 v Trumau u Vídně, vyrůstal ale u své tety v Kvasicích u Kroměříže, kde se v Sokole věnoval gymnastice. Po 1. světové válce se přestěhoval do Brna a stal se členem úspěšné jednoty Sokol Brno I. Roku 1924 byl na poslední chvíli nominován na Olympijské hry do Paříže, na nichž získal bronzovou medaili za víceboj a zlatou za šplh. Závodil v několika disciplínách, vždy ale skončil mimo stupně vítězů. Uspěl až poslední den v závěrečné soutěži ve šplhu bez přírazu. Sám tuto disciplínu neuznával, po návratu z Paříže doslova řekl: „Člověk dře na hrazdě, na bradlech, na kruzích, pak dobře zvládne takovou lehkou věc, jako je šplh, a najednou tolik slávy. Vždyť já to trénoval už jako kluk, když jsem bosý lezl po stromech.“

Šupčík neměl typickou atletickou postavu, byl spíše podsaditější. Měl však mimořádnou sílu v pažích, kterou obdivoval celý tehdejší gymnastický svět. Vypracované ruce uplatnil právě ve šplhu bez přírazu: ten začíná v sedě a při šplhání se nesmí používat nohy. Později se Šupčík několikrát stal mistrem světa v gymnastice družstev, na dalších Olympijských hrách v Amsterdamu 1928 získal stříbro. S vrcholovým sportem skončil roku 1931 na mistrovství světa, kde získal bronz za cvičení na kruzích. Odstěhoval se s manželkou do Prahy, postupně prodělal několik srdečních příhod. Zemřel roku 1957 po infarktu ve věku 58 let.

Šplh na laně je stále živý sport, v Brně má své následovníky například v Sokole Brno I a Královo Pole, kteří se pravidelně účastní mistrovství ČR. Ti nejlepší zde dosahují časů pod 6 sekund, světový rekord drží český závodník Aleš Novák s časem 4,87 sekundy. Výkon Bedřicha Šupčíka z pařížské olympiády 7,2 sekundy pokořilo při novodobých závodech pouze 41 českých sportovců. Na mistrovství ČR ve šplhu v roce 2018 by tento čas stačil na 11. místo.