Dětská paliativní péče je téma, o němž se nemluví zrovna lehce. Zatímco ve světě vyrůstají dětské hospice jako houby po dešti, Česká republika stále zůstává pozadu. V nejbližší době by se to mělo změnit. V Brně má vzniknout první dětský hospic Dům pro Julii, vedení magistrátu v těchto dnech podepíše smlouvu, ve které se město zaváže k roli investora stavby a zajištění všeho nutného k získání dotačních prostředků. Informoval o tom náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Dům pro Julii je unikátním projektem a jsme moc rádi, že právě město Brno může být prvním místem, kde takto prospěšná stavba vznikne. Samotná stavba by měla začít na jaře příštího roku a nejpozději v červnu 2023 bude dokončena,“ uvedl Hladík.
Návrh smlouvy, kterou vedení města již představilo, přesně stanoví závazky jednotlivých stran při výstavbě i provozování dětského hospice, který bude součástí areálu Kociánka.
„V rámci dětské paliativní péče existuje v ČR několik poskytovatelů, na které se mohou rodiče obrátit. Ať už se jedná o respitní zařízení, mobilní hospice, terapeutické nebo svépomocné skupiny pro pečující či pozůstalé, poradny, ranou péči a podobně. Dětský lůžkový hospic – tedy zdravotnické zařízení nabízející jak odlehčovací služby, tak možnost prožití terminální fáze – však chybí,“ popsala už dříve pro zpravodajský portál BRŇAN Radka Vernerová, která také za realizací projektu stojí.
Realizace Domu pro Julii vyjde asi na 160 milionů korun, dotace z IROP by měla pokrýt výdaje ve výši cca 92 milionů korun, 68 miliony korun pak přispěje město Brno ze svého rozpočtu. Nezisková organizace Dům pro Julii vybaví hospic veškerým nutným inventářem pro jeho provozování z darů a veřejných sbírek a bude jej také provozovat.
Samotný provoz hospice bude hrazen částečně ze zdravotního pojištění, státního rozpočtu, rozpočtu JMK a zdrojů města. Další část pokryjí příspěvky od dárců a mecenášů, bez nichž by vznik a provoz takového zařízení nebyl možný. Odhadované provozní náklady za jeden rok jsou 12 milionů korun.
„Kapacita Domu pro Julii je 10 pokojů, dále bude disponovat širokou nabídkou terapeutických služeb včetně psychologické, sociální a duchovní pomoci a zázemím pro rodiny dětí s život ohrožující diagnózou. Součástí bude i denní stacionář a nezisková organizace bude pokračovat i v terénní odlehčovací službě, kterou provozuje od roku 2019,“ uzavřel Hladík.