První prohlídky jednoho ze tří vodojemů na Žlutém kopci proběhly ještě v provizorních podmínkách předloni v červenci. Nyní čeká celý areál rekonstrukce za bezmála 133 milionů a postupné zpřístupnění všech tří podzemních vodojemů. Stavba má platné povolení, město v průběhu března vybralo zhotovitele a podepsalo s ním smlouvu. 

„Jsem rád, že se vodojemy na Žlutém kopci podařilo zachránit. Ten nejstarší z roku 1874 je evropským unikátem, protože podobný vodojem od stejného architekta je jen v Anglii. Vodojemy nesměl nikdo vidět, protože šlo o strategické stavby. Těší mě, že se z brněnských podzemních vodojemů stane atraktivní relaxační místo. Společenské prostory v podzemí totiž skýtají ohromný potenciál,“ řekl zpravodajskému portálu BRŇAN znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda.

„Projekt postupuje vpřed mílovými kroky – před rokem jsme vybrali projektanta, architekta Davida Prudíka, dnes už předáváme staveniště zhotoviteli. První dva vodojemy prozkoumají návštěvníci už letos na podzim. Pokud budou k dispozici finanční prostředky, tak by se kompletní areál mohl otevřít příští rok,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Stávající památkově chráněný domek hlídače stavbaři podle ní řemeslně rozeberou a na místě nejdřív vznikne suterén a následně pak replika původního domku s recepcí a pokladnou. „K ní přistavíme nové hygienické zázemí pro veřejnost a personál,“ upřesnila Vaňková.

Z recepce povede dolů schodiště a výtah pro invalidy, na které naváží dvě podzemní chodby do vodojemu číslo 1 a do dvoukomorového vodojemu 3. Do posledního vodojemu se pak bude vcházet po schodišti z povrchu.

„Chtěli jsme maximálně zachovat jedinečnou, tajemnou atmosféru podzemních prostor, proto jsme zvolili velmi citlivý přístup k této památce. Museli jsme zohlednit náš záměr umožnit pravidelný návštěvnický provoz, ale i to, že kromě běžných prohlídek by se zde mohly konat menší kulturní akce nebo by zde mohlo probíhat filmové natáčení, o které již projevili zájem i hollywoodští filmaři,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD).

Město tak podle něj získá nový a velmi atraktivní cíl nejen pro víkendové vycházky, ale také pro turisty. „Jsem přesvědčený, že co do atraktivity se tyto podzemní dómy zařadí po bok takových lákadel, jako je vila Tugendhat nebo hrad Špilberk,“ dodal Oliva, který se zasadil o to, aby byla rekonstrukce vodojemů zařazena mezi prioritní strategické projekty města.

Velká proměna čeká i blízké okolí – chystá se úprava stávajícího parkoviště, nová příjezdová komunikace, venkovní osvětlení, sadové úpravy nebo vybavení vnějších ploch mobiliářem.

Ve výběrovém řízení nabídla nejvýhodnější cenu Společnost pro opravu brněnských vodojemů složená z firem ARCHATT, s. r. o., a FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, a. s. Práce udělá za 132,9 milionu korun.

„Celkové náklady jsou nakonec bohužel větší, než se původně předpokládalo, ale díky obrovskému zájmu jak návštěvníků, tak filmařů se investice určitě vyplatí,“ dodal Jiří Oliva.