Zatímco Melancholické procházky měli čtenáři k dispozici i v novějších edicích, další tři knihy ze 40. let se objevovaly jen čas od času v antikvariátech. Nové vydání pod souhrnným názvem Čtyři knihy připravily brněnské nakladatelské domy Host a Druhé město.

U myšlenky na reedici bylo překvapivé zjištění, že sbírky prakticky nejsou na trhu dostupné, uvedl Martin Stöhr z nakladatelství Host. Od Blatného narození letos v prosinci uplyne 100 let, což se stalo vhodnou příležitostí k novému vydání.

V Moravské zemské knihovně dnes zároveň začala výstava Ivan Blatný – 100 let. Výstava zachycuje jeho život od narození do roku 1948, tedy do emigrace, uvedl Martin Reiner z nakladatelství Druhé město.

Brněnský rodák Blatný žil v letech 1919 až 1990 a patří k nejvýznamnějším českým básníkům 20. století. Debutoval jako dvacetiletý, brzy se zařadil k uznávaným literátům. Od jara 1948 žil ve Velké Británii, kde požádal o politický azyl. V totalitním Československu jeho sbírky zmizely z knihoven, jeho jméno přestalo v oficiálních literárních kruzích existovat.

Blatnému se však dobře nedařilo ani v Británii. Propukla u něj duševní choroba, pobýval v psychiatrických ústavech, kde v létě 1990 také zemřel. V Británii si do sešitů zapisoval tisíce veršů, edičně zpracovaných až po jeho smrti. Zprávu o Blatného životě a díle podal Reiner v úspěšném románu Básník.

Debutová Blatného sbírka nesla název Paní Jitřenka. Následovaly Melancholické procházky, Tento večer a Hledání přítomného času. Melancholické procházky vyšly po roce 1941 samostatně jen dvakrát, v letech 1968 a 1990. Zbývající tři sbírky už podruhé samostatně nevyšly nikdy – až do dneška.